Menu

Szklany klosz

Cechy produktu

  • ISBN 9788366140042 
  • Autor Sylvia Plath 
  • Wydawnictwo Marginesy 
  • Ilość stron 344 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Szokująca, realistyczna i istotnie emocjonalna powieść o kobiecie wpadającej w paszczę szaleństwa.Esther jest wyjątkowo inteligentna, efektowna, utalentowana, jednak powoli jej świat się rozpada – i być może nie ma już dla niej ratunku.Kiedy ma dziewiętnaście lat, przyjeżdża do Nowego Jorku – miasta spełnienia, szczęścia, zabawy, kariery – na miesięczny staż w redakcji miesięcznika dla dziewcząt.

Ma poznać miasto, spędzić miło czas. Esther nie potrafi się jednak odnaleźć. Nie ma ochoty na nocne zabawy, nie umie znaleźć trafnego towarzystwa, jest zniechęcona. Odkrywa,korzystne oceny, które za każdym razem zdobywała w szkole, tutaj nie posiadają znaczenia.

Esther nie umie zdecydować, na czym jej zależy, co ją interesuje, czy w ogóle istnieje taka rzecz. Nie czuje się taka jak inne dziewczyny – śliczne, uśmiechnięte i zadowolone z życia. Przychodzi załamanie…Sylvia Plath, w swojej kanonicznej powieści, brawurowo wciąga czytelników w chorobę Esther, a jej załamanie nerwowe jest przedstawione w tak wiarygodny sposób, iż wydaje się racjonalne.

Szklany klosz to podróż do najmroczniejszych i najszczególniej przerażających zakamarków ludzkiej psychiki. Powieść ukazała się pod pseudonimem Victoria Lucas w szerokiej Brytanii w styczniu 1963 roku. Niecały miesiąc później Sylvia Plath popełniła samobójstwo.Sylvia Plath (1932–1963) – amerykańska poetka, pisarka i eseistka.

Zaliczana do grona poetów wyklętych, jedna z czołowych postaci Konfesjonalistów, kierunku w literaturze lat 50. I 60. XX wieku. W 1955 wyjechała jako stypendystka Fulbrighta na studia do Anglii, gdzie poznała swego przyszłego męża, poetę Teda Hughesa, którego poślubiła w 1956 roku.

W Anglii wydała pierwszy tomik Kolos. Plath chorowała na zaburzenie afektywne dwubiegunowe (depresję i stany maniakalne) i kilkakrotnie przebywała w szpitalach psychiatrycznych, przeważnie w związku z próbami samobójczymi.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.