Menu

Tajna operacja. Reagan, CIA i zimnowojenny konflikt w Polsce

Cechy produktu

  • ISBN 9788366460287 
  • Autor Seth G. Jones 
  • Wydawnictwo Sonia Draga 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Grudzień 1981. CIA dostaje informację, że polski rząd zerwał łączność telefoniczną z Zachodem i zamknął granice. Agencja natychmiast sygnalizuje o tym prezydenta Ronalda Reagana, który odpoczywa w Camp David.

Parę godzin później premier Wojciech Jaruzelski ogłasza w telewizji wprowadzenie stanu wojennego. Rozpoczyna się nowy rozdział zimnowojennej polityki. Waszyngton i Moskwa idą na czołowe zderzenie.W swojej fascynującej książce historycznej Seth G.

Jones ujawnia nieznane fakty na temat operacji CIA w Polsce, która przyczyniła się do miażdżącego zwycięstwa opozycji. W trakcie gdy rząd wspierany poprzez ZSRR próbował zdusić liberalnych przeciwników, CIA rozpoczęła skomplikowaną kampanię wywiadowczą o kryptonimie QRHELPFUL, wspierając środowiska dysydenckie i „Solidarność”, związek zawodowy liczący dziesięć milionów członków, jeden z pierwszych legalnych ruchów opozycyjnych w Europie Wschodniej.

Dzięki aprobacie prezydenta Reagana agencja finansowała druk gazet, audycje radiowe i wojnę informacyjną z komunistycznym rządem. Operacja QRHELPFUL w dużym stopniu przyczyniła się do powstania wolnej i demokratycznej Polski.W opowieści tej, ignorowanej dotąd przez historyków zajmujących się CIA i biografów Reagana, pojawia się niejedna barwna postać, jak nawet Bill Casey, szef siatki szpiegowskiej, oficer CIA Richard Malzahn, polskojęzyczna oficerka łącznikowa Celia Larkin, przywódca „Solidarności” Lech Wałęsa i papież Jan Paweł II.

Tajna operacja, książka bazująca na wywiadach pogłębionych i odtajnionych niedawno aktach, opisuje zwycięstwo amerykańskiego wywiadu nad tyranią zza Żelaznej Kurtyny, zapowiadające rozpad ZSRR.„Opowieść o zwycięstwie pokoju, wolności i CIA – a to na tyle rzadka kompilacja, iż lektura powinna być obowiązkowa”.

The American Spectator

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.