Menu

Tajny agent. Prosta historia

Cechy produktu

  • ISBN 9788362409877 
  • Autor Joseph Conrad 
  • Wydawnictwo Officyna 
  • Ilość stron 336 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Joseph Conrad oparł „Tajnego agenta” na autentycznych wydarzeniach z 15 lutego 1894 r., gdy w parku otaczającym królewskie obserwatorium w Greenwich doszło do eksplozji bomby. Miała ona wysadzić mury budynku obserwatorium, ale wskutek przedwczesnej detonacji wybuchła w rękach niedoszłego zamachowca.

Wypadek uruchamia ciąg zdarzeń, wykazujących powiązania między tytułowym agentem a politykami, funkcjonariuszami policji, a także anarchistami, demonstrując świat brudny, oparty na sile, kłamstwie i wyrachowaniu.

Świat, w którym gra pozorów prawdziwych psychologicznie, a zarazem groteskowych postaci doprowadza do autentycznej tragedii.„Tajny agent” jest utworem niezwykłym w dorobku Josepha Conrada. Dzięki niezrównanej wcześniej u tego pisarza tematyce, niezwykłej kompozycji oraz wyrafinowaniu stylistycznemu został doceniony przez środowiska akademickie, krytykę i czytelników.

Stawiany obok innego arcydzieła Korzeniowskiego, „Jądra ciemności”, pomimo osadzenia akcji w Londynie czasów autora pozostaje powieścią zaskakująco aktualną, m. In. Z powodów politycznych; dość powiedzieć, iż tuż po 11/09 była to jedna z trzech na ogół cytowanych książek w prasie anglojęzycznej.

Joseph Conrad oparł „Tajnego agenta” na autentycznych wydarzeniach z 15 lutego 1894 r., gdy w parku otaczającym królewskie obserwatorium w Greenwich doszło do eksplozji bomby. Miała ona wysadzić mury budynku obserwatorium, lecz wskutek przedwczesnej detonacji wybuchła w rękach niedoszłego zamachowca.

Wypadek uruchamia ciąg zdarzeń, wykazujących powiązania pomiędzy tytułowym agentem a politykami, funkcjonariuszami policji, a także anarchistami, pokazując świat brudny, oparty na sile, kłamstwie i wyrachowaniu.

Świat, w którym gra pozorów prawdziwych psychologicznie, a zarazem groteskowych postaci doprowadza do autentycznej tragedii. „Tajny agent” jest utworem niezwykłym w dorobku Josepha Conrada. Dzięki niesłychanej wcześniej u tego pisarza tematyce, niezwykłej kompilacji oraz wyrafinowaniu stylistycznemu został doceniony poprzez środowiska akademickie, krytykę i czytelników.

Stawiany obok innego arcydzieła Korzeniowskiego, „Jądra ciemności”, pomimo osadzenia akcji w Londynie czasów autora pozostaje powieścią zaskakująco aktualną, m. In. Z powodów politycznych; dość powiedzieć, że tuż po 11/09 była to jedna z trzech zwykle cytowanych książek w prasie anglojęzycznej.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.