Menu

Tematyka żydowska na łamach polskojęzycznych dzienników łódzkich okresu międzywojennego

Cechy produktu

  • ISBN 9788365237873 
  • Autor Miłosz Hrycek 
  • Wydawnictwo Primum Verbum 
  • Ilość stron 207 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Śmiało można postawić tezę, że stosunki narodowościowe przedwojennej Łodzi znajdowały odzwierciedlenie i odbicie w łódzkich dziennikach tego okresu. Specyfika społeczno-narodowa przekładała się na wydawane w Łodzi dzienniki.

Żydzi czytali prasę w języku polskim. Trzeba jednak przyznać, iż w Polsce stanowili oni odrębną grupę kulturową. Wyróżniali się często wyglądem zewnętrznym,kulturą, tradycją, strukturą zawodową i – w głównej mierze – religią.

Stanowili oni nieraz zamkniętą grupę, odizolowaną od pozostałej części społeczeństwa polskiego. Wywoływało to zainteresowanie, lecz i powstanie mitów i nieprawdziwych wyobrażeń, prowadzących do stereotypowego postrzegania tej mniejszości, którew narodzie polskim konkretnie się zakorzeniły.

Ogląd ten często niósł pejoratywne skojarzenia. Przez pryzmat mniejszości żydowskiej postrzegano pozostałe mniejszościzamieszkujące granice Polski. Na kształtowanie opinii publicznej wielki wpływ miała prasa jako jeden z części komunikacji społecznej, niejednokrotnie utrwalając istniejące już stereotypy.

(fragment)

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.