Menu

The Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki - ebook

Opis

W latach 20. XX wieku amerykańska firma United States Radium Corporation opatentowała i produkowała unikatowy jak na tamte czasy wynalazek: farbę świecącą w ciemności. Składnikiem odpowiedzialnym za ten efekt był radioaktywny rad. Nieświadome zagrożenia, pracownice fabryk tworzyły pożądane przez klientów przedmioty, a po zakończeniu swojej zmiany same świeciły w ciemnościach. Kiedy po jakimś czasie zaczęły chorować, producent zignorowała wszelkie zawołania o pomoc i odszkodowania. Rozpoczęła się batalia z korporacją i walka o zdrowie i życie. Rozpętano w ten sposób jeden z największych skandali tego czasu w Ameryce.

Książka Kate Moore mieści wyczerpującą faktografię. Autorka przywołuje głosy głównych bohaterek skandalu, powołuje się na wzruszające świadectwa – jednym zdaniem, historia ta chwyta za serce. I mimo że od tamtej afery minęło niemal sto lat, temat jest nadal aktualny w świecie, w którym prawa pracownicze i prawa pań są niezmiennie przedmiotem dyskusji.

Książka - laureatka Goodreads Choice Awards Best History & Biography, bestseller New York Timesa, USA Today, Wall Street Journal i Amazon Charts.

To jest nie tylko ważna część historii,przede wszystkim wciągająca książka, która chwyta za serce i motywuje do działania. Trzeba przeczytać. – Rachel Ignotofsky, autorka książki Kobiety i nauka. One zmieniły świat

Moore rzuca nowe światło na mroczny rozdział historii pracy w Ameryce: radowe dziewczyny, męczennice okrutnego przymierza handlu i nauki, w opowieści autorki dostają drugie życie – Megan Marshall, zdobywczyni nagrody Pulitzera za biografię Margaret Fuller: A New American Life

Poparte rewelacyjnym researchem dzieło Moore uderza krystalicznością i współczuciem, które powodują, że bohaterki i ich walka stają nam przed oczami jak żywe... Książkę niezbędnie muszą przeczytać wszyscy zainteresowani historią Ameryki i oraz prawem, zdrowiem i bezpieczeństwem – Library Journal

O autorce

Kate Moore jest autorką bestsellerów New York Timesa z ponad dziesięcioletnią praktyką pisarską. Realizuje się w wielu gatunkach, pomiędzy innymi wspomnieniach, biografiach i powieściach historycznych. W 2015 roku wyreżyserowała docenioną przez krytyków i publiczność sztukę o radowych dziewczętach zatytułowaną „Promienne życiorysy". Mieszka w obfitej Brytanii.

...

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.