Menu

Twarzą do ściany

Cechy produktu

  • ISBN 9788364213229 
  • Autor praca zbiorowa 
  • Ilość stron 143 
  • Rok wydania 2007 
  • Tematyka podręczniki i edukacja 

Opis

"Bodhidharma urodził się około roku 440 w Kanchi, stolicy królestwa Pallava w południowych Indiach. Był trzecim synem króla Simhavarmana i braminem z urodzenia. W młodości przeszedł na buddyzm, a później otrzymywał nauczanie Dharmy od Pradżniatary, którego ojciec Bodhidharmy zaprosił ze starożytnego serca buddyzmu, królestwa Magadha.

Pradżniatara był także tym, który polecił Bodhidharmie udać się do Chin. Po trzyletniej podróży statkiem wzdłuż indyjskiego wybrzeża i Półwyspu Malajskiego przybył on w końcu do południowych Chin około roku 475.

Bodhidharmę uznaje się za ojca zen, jego Pierwszego Patriarchę i postać bezustannie inspirującą miliony buddystów na całym świecie. Jego podejście do zen (medytacji) było specyficzne. Twierdził on w swych mowach: "Postrzeganie swej natury jest zen...

Nie myślenie o niczym jest zen... Wszystko, co robisz, jest zen..." w trakcie gdy inni postrzegali zen jako oczyszczanie umysłu albo jako etap na drodze do stanu buddy, Bodhidharma zrównał zen ze stanem buddy - a stan buddy z umysłem, z powszednim umysłem.

Zamiast mówić uczniom, aby oczyszczali swe umysły, wskazywał im na skalne ściany, ruchy tygrysa i czapli, łodygi trzcin unoszące się na falach Yangtze, pojedynczy sandał. Dla Bodhidharmy zen nie ograniczał się do medytacji.

Zen był mieczem mądrości" [ze wstępu Red Pine'a].

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.