Menu

Twarzą w twarz z kapitalizmem

Cechy produktu

  • ISBN 9788380870062 
  • Autor Phillip Kotler 
  • Wydawnictwo MT Biznes 
  • Ilość stron 280 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Gwałtowne załamanie rynków finansowych, które dało początek szerokiej recesji, obnażyło grzechy sektora finansowego i ujawniło niebezpieczeństwo związane z bańkami spekulacyjnymi. Aczkolwiek późniejsze wydarzenia pokazały coś więcej: strukturalną słabość systemu tak wielką, że może zagrozić kondycji ekonomicznej naszego kraju i dobrobytowi społeczeństwa demokratycznego.
Problemy są niezwykle dotkliwe: deficyt należycie płatnych miejsc pracy, niepełne zatrudnienie, ogromne zadłużenie , a także skandalicznie wysoka liczba dzieci żyjących w biedzie. Korporacje ponadnarodowe i superbogacze ukrywają dochody w rajach podatkowych, w trakcie gdy reszta z nas – klasa średnia, małe firmy rodzinne i ludzie desperacko walczący o udoskonalenie bytu – ledwo konsoliduje koniec z końcem.
Co się stało z „amerykańskim snem”? Kapitalizm nie działa już tak jak kiedyś, konkluduje Philip Kotler, znany i ceniony teoretyk biznesu i ekonomista klasyczny. Czternaście wzajemnie powiązanych sił podkopuje naszą niegdyś doskonałą gospodarkę rynkową, która z trudem trzyma się roli siły napędowej wzrostu i dobrobytu oraz stabilizatora w burzliwych czasach.
Twarzą w twarz z kapitalizmem przedstawia poważną ocenę wad naszego systemu. Odsiewając szum – polityczne kłótnie, szukanie winnych i wojownicze ideologie – autor skrupulatnie przygląda się temu, co poszło nie tak. Książka stanowi syntezę ogromnej ilości danych, analiz i pomysłów, pokazuje argumenty przeróżnych stron debaty na temat kapitalizmu, a także uwypukla te, które wytrzymują skrupulatniejsze badanie. Niemało sugestii dotyczących rozwiązywania problemów i kompensowania słabości systemu.
inicjując od wpływu luk w przepisach podatkowych na nierówność dochodów, a kończąc na niszczycielskim wpływie działalności lobbystów na politykę, świeże i przezroczyste wywody autora tworzą jednocześnie ogólny obraz sytuacji, jak i dostarczają szczegółowych danych koniecznych do dogłębnego zrozumienia problemu.
Kotler analizuje wyzwania dotyczące globalnej gospodarki, po czym skupia się na problemach krajowych, w tym na następujących sprawach:
- spadku dobrobytu pracowników spowodowanym tym, iż płaca nieduża przestała zapewniać godziwe utrzymanie,
- zgubnym wpływie technologii i automatyzacji na rozmaite branże gospodarki
- koniunkturalnym cyklu wzrostów i spadków, standardowym dla kapitalistycznej gospodarki rynkowej.
Wszystkie problemy – zdominowanie systemu gospodarczego poprzez sektor finansowy, koncentracja przedsiębiorstw na krótkookresowych celach dotyczących wzrostu i zysku, zbyt skromne inwestycje infrastrukturalne, zaniedbywanie środowiska naturalnego i sporo innych – są ze sobą powiązane, a każdy z nich można przezwyciężyć. Twarzą w twarz z kapitalizmem demonstruje największe wyzwania, przed jakimi stoimy jako naród, i wyznacza śmiały nowy kierunek do stworzenia społeczeństwa oferującego udoskonalone i bardziej wyrównane szanse dla wszystkich obywateli.
***
Philip Kotler jest profesorem marketingu międzynarodowego w Kellogg School of Management na Uniwersytecie Northwestern. Choć jest najbardziej znany jako specjalista od marketingu, z wykształcenia jest ekonomistą. Tytuł magistra uzyskał na Uniwersytecie Chicago pod kierunkiem słynnego noblisty i orędownika wolnego rynku Miltona Friedmana, a stopień doktora w Massachusetts Institute of Technology, mając za promotorów Paula Samuelsona i Roberta Solowa – keynesistów także uhonorowanych Nagrodą Nobla. Napisał ponad 50 książek, w tym bestseller Marketing: analiza, planowanie, wdrażanie i kontrola. Mieszka w Chicago.


bezpłatny fragment:

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.