Menu

Varianti dell'espressionismo nella narrativa italiana postmoderna 1980-2000

Cechy produktu

  • ISBN 9788322632277 
  • Autor Joanna Janusz 
  • Wydawnictwo Uniwersytet Śląski 
  • Ilość stron 288 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Monografia jest poświęcona postmodernistycznym realizacjom tendencji ekspresjonistycznej we włoskiej literaturze, powstałej pomiędzy 1980 a 2000 rokiem. Świat współczesnej kultury przeciwstawia różnice i wielość dawnemu pragnieniu ujednolicania, likwiduje ciągłość na rzecz przypadkowości, preferuje różnorodność i odmienność bardziej niż tożsamość i podobieństwo, odrzuca porządek i bezpieczeństwo teoretycznych sformułowań.

Próba potwierdzenia, że istnieje i trwa niezmiennie również dziś jakiś prąd estetyczno-literacki, który dla niektórych jest niczym innym aniżeli historycznym zjawiskiem z przeszłości może się wydać pustym i beznadziejnie nierealnym zabiegiem retorycznym.

dokładne określenie czym ekspresjonizm jest dziś, w czasach gdy tak trudno i niemal niezręcznie mówić o eksperymencie artystycznym czy literackim, wydaje się niełatwe, jak na początku wieku, w dobie awangard historycznych.

Awangardy historyczne, zatem na dodatek ekspresjonizm, stały się bowiem od dawna częścią współczesnego kanonu. Ekspresjonistyczne techniki wyrazu artystycznego upowszechniły się i straciły swój transgresyjny charakter; zmieniła się także ich rola i sposób funkcjonowania w rozległej koine literatury postmodernistycznej.

Zmiany te nie oznaczają jednak utraty znaczenia czy artystycznej produktywności. Dzisiejszy ekspresjonizm to fason i funkcja tekstu, lecz także pewna filozofia i wizja człowieka, stale obecna w tyglu wielości i rozmaitości także dzisiejszej literatury, pozbawionej granic i teoretycznych odniesień.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.