Menu

VI Olimpiada Szachowa - Warszawa 1935 - Krzysztof Puszczewicz (MOBI)

Cechy produktu

  • ISBN 9781911283799 
  • Autor Krzysztof Puszczewicz 
  • Wydawnictwo KWI 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Po raz pierwszy w historii, Polska została gospodarzem Olimpiady Szachowej. W 1933 roku przyjechało do Warszawy 20 drużyn i był to kolejny rekord w tej kategorii. Zapowiadała się bojowa atmosfera, gdyż w tabeli turniejowej pojawili się wszyscy najważniejsi pretendenci do medali - Amerykanie, Węgrzy, Polacy, Jugosłowianie i Szwedzi.

Przybył Mistrz Świata Alechin,, a także plejada genialności: Flohr, Grünfeld, Spielmann, Stahlberg, Kashdan i Marshall. Polaków reprezentowali mistrzowie: Ksawery Tartakower, Paulin Frydman i debiutujący: Mieczysław Najdorf i Henryk Friedmann.

Warto odnotować, że w warszawskiej olimpiadzie pierwsze szlify zbierał 19-letni Estończyk - Paul Keres. Olimpiada była szczególnie udana pod względem sportowym i organizacyjnym. W ostatnich rundach nabrała takich rumieńców, że trudno było odgadnąć ostateczne rezultaty.

Losy polskiego medalu ważyły się do ostatniego momentu. Emocje ogarniały nie tylko zawodników,ponadto kibiców, których w ostatniej rundzie musiała likwidować policja.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.