Menu

W cieniu rozkwitających dziewcząt

Cechy produktu

  • ISBN 9788366511071 
  • Autor Marcel Proust 
  • Wydawnictwo Officyna 
  • Ilość stron 560 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Arcydzieło, nie niezwykle daje się definiować. Arcydziełem jest to, co do czego zgadzamy się, że jest arcydziełem. Musi zatem zyskać odpowiednią liczbę zwolenników, a niekiedy trwa to długo. Musi przejść próbę czasu, a bywa przecież, że popada na pewien okres w zapomnienie.

A w głównej mierze musi posiadać w sobie to nieuchwytne coś, co pozwala mu spełnić powyższe warunki. Nie musi przy tym wcale zostać dokończone i ostatecznie wycyzelowane poprzez autora, żeby wspomnieć, obok Prousta, nawet Kafkę i Musila – ba!

może być w połowie przerwane jak "Tristram Shandy". Jednym z jego atrybutów jest to, iż umyka wysokogatunkowej klasyfikacji, a do tego nabiera z czasem nowych walorów. W poszukiwaniu utraconego czasu stało się dla nas, poza wszystkim innym, arcyciekawą powieścią historyczną – jednym z najdoskonalszych literackich świadectw epoki, typowo zaś tego, co ukrywała uwodzicielska fizjonomia fin de siecle’u.

Myślę, iż o prawdziwej wielkości dzieła przekonujemy się, kiedy zezwalając mu się – nierzadko z trudem – porwać, spostrzegamy nagle, że nie tyle my czytamy, ile to ono podstępnie nami czyta, a najdziwniejsze nawet przypadki bohaterów w najszczególniej nawet osobliwych dekoracjach ("Guliwer" Swifta na przykład) opowiadają o nas samych – i potem nigdy już nie potrafimy pozbyć się ich z pamięci.

Jestem najgłębiej przekonany, że W poszukiwaniu utraconego czasu spełnia z naddatkiem wszystkie te kryteria. Wawrzyniec Brzozowski

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.