Menu

W matni - Wacław Sieroszewski (MOBI)

Cechy produktu

  • ISBN 9788379507009 
  • Autor Wacław Sieroszewski 
  • Wydawnictwo Armoryka 
  • Ilość stron 347 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Zbiór opowiadań wybitnego – ale dziś skazywanego na zapomnienie – polskiego pisarza, tworzącego na pograniczu czterech epok: pozytywizmu, Młodej Polski, dwudziestolecia międzywojennego i współczesności, zesłańca na Syberię, podróżnika, badacza, etnografa Syberii i działacza niepodległościowego.

Zbiór posiada utwory, w których autor opisuje ludzi i miejsca nadzwyczaj odległe od Polski. Są to opowieści noszące tytuły: „Jesienią. Obrazek z życia północno-wschodnich krańców Syberii”, „Skradziony chłopak”, „Chajłach”, „W ofierze bogom”, „W matni”.

A oto fragment „Jesieni”: „Deszcze i słoty, trwające bez przerwy od dni kilku, trzymały w chacie mieszkańców jurty „Tałaki”, skazując ich na bezczynność. Wychodzili niejednokrotnie z izby i długo a żałośnie spoglądali na zapłakane niebo, bo siano gniło, porzucone na łąkach.

Niestety, szara siatka dżdżu spoczywała na okolicy, nad nią nisko kłębiły się ciężkie czarne chmury, wśród których spragnione oko na próżno szukało najmniejszej szparki błękitu. Na domiar złego ulewa nie zadowoliła się zostawionymi jej z lat przeszłych dziurami w dachu i zrobiła sobie sporo innych; lało się więc w izbie zewsząd na głowy i ramiona, a pod nogami na glinianej podłodze utworzyła się dość głęboka i wciąż wzrastająca kałuża wody.

zróżnicowane nieczystości, pozostałości jadła, resztki ryb i zwierzyny, nawóz trzymanych w kącie cieląt, wdeptane w ziemię i wysuszone w trakcie lata, odmokły i napełniły wnętrze jurty nieznośną wonią. Było więc w niej duszno, wilgotno i zimno.

Ogień na kominku palił się jakoś leniwie, zdławiony kłębami sinej pary, krążącej po izbie. A izba była maluczka: wzięła ona z otaczającej ją pustyni nie więcej nad cztery kwadratowe sążnie przestrzeni; ukośne ściany, ułożone z postawionych prostopadle, a z kory oczyszczonych pni modrzewiowych obniżały jeszcze jej pojemność, zwężając u góry.

Płaski, zbudowany z takichże belek dach zawisł nisko nad głowami mieszkańców...”

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.