Menu

W to mi graj. Bajki muzyczne - ebook

Opis

Justyna Bednarek zabiera nas w magiczną podróż do zaczarowanego świata dźwięków. Inspirację opowieści stanowią najsłynniejsze kompozycje muzyki poważnej - Chopina, Mozarta, Ravela, Bacha, Bizeta i innych. Każdą historię wieńczy portret mistrza.

Kto skomponował utwór fortepianowy na pięć rąk? Jak to się stało, że dzieła Jana Sebastiana Bacha zostały ocalone od zapomnienia? Kto pozostawił po sobie ponad 600 dzieł, mimo że żył zaledwie 35 lat? Który kompozytor miał dwadzieścioro dzieci? Czy klapa opery może przyprawić o zawał serca? Czemu perfekcyjny muzyk kazał odpiłować nogi od swojego fortepianu? Komu udało się w ciągu roku sprzedać dwa miliony płyt?

Justyna Bednarek dzieli się z nami opowieściami z życia najsłynniejszych twórców muzyki tradycyjnej, tak, jakby byli to nasi dobrzy znajomi. Dzięki niej stają się bardziej ludzcy i pokaźnie nam bliżsi. Ale „W to mi graj" to nie tylko biografie najwspanialszych światowych kompozytorów – to opowieść o fascynacji muzyką, jej niepokaźnych przejawach w naszym życiu i marzeniu,zawsze nam towarzyszyła. Odstające ucho Teodozji słyszy nie tylko burczenie w brzuchu mamy, lecz i to, że jajecznica się przypala, a w ogrodzie kiełkują nasiona słonecznika. Później wymyka się na ptasie sejmiki i ogląda świat z lotu nietoperza. Karol dyryguje grą garnka i sprawia, iż wszyscy domownicy zaczynają śpiewać, zamiast mówić. Wszystkie czary są po to, aby zwrócić uwagę na potrzebę i wagę muzyki. Dlatego również w Starym Domu powstaje szkoła muzyczna jak z dziecięcych marzeń. I wszystko jest jak w bajce...

Justyna Bednarek przyzwyczaiła czytelników do magii w swoich książkach: tę też zaludniają bohaterowie nie z tej ziemi: skrzydlate zwierzęta, trolle, gadające przedmioty codziennego stosowania, zaczarowane kamyki… Ale, jak w głównej mierze u autorki, największe czary płyną z serca:

Tak to już jest z muzyką – by jej słuchać, żeby ją grać, śpiewać i układać, trzeba posiadać typowo – co? Słuch, powie ktoś z was. Tak, to prawda. Dobry głos – to też, oczywiście. Ale niczego nie wskóramy bez serca."

Bajki muzyczne to zaproszenie do cudownego świata muzyki, w którym królują wrażliwość i fantazja. Fachowe ilustracje Józefa Wilkonia czynią z tej książki specyficzne dzieło.

Twórcy włożyli sporo serca w tę wyjątkową książkę...

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.