Menu

Willa - Magdalena Zimniak

Cechy produktu

  • ISBN 9788362247073 
  • Autor Magdalena Zimniak 
  • Wydawnictwo JanKa 
  • Ilość stron 350 
  • Rok wydania 2010 
  • Tematyka powieści i opowiadania 

Opis

Willa to najczęściej solidne wizerunki , a także pasjonująca dramatyczna historia, a właściwie dwie: historia miłości i świętej zdrady Ewy, a także historia samopoznania i wyzwalania się Marzeny; pierwsza jest żoną komunistycznego dygnitarza, druga - popularnego pisarza, żeby nie powiedzieć celebryty. Wątki biegną równolegle, a najważniejsze zdarzenia dzieli niewiele ponad trzydzieści lat, okres jednego pokolenia; splatają się w ten sposób, nakładają się na siebie czas matek i czas córek. Czy dzieje się to przypadkiem? Czy również losami kobiet rządzi jakieś przeklęte fatum, jakieś przemożne prawo psychologiczne? Może zatruty polityką PRL-owski pejzaż (symbolizowany poprzez tytułową willę) nie dawał szans na czystą, prawdziwą miłość? Może naznaczył tragiczną skazą i pokolenie dzieci? Jedno wydaje się pewne: gdyby stary Szekspir żył w dwudziestym wieku, Werona jako miejsce akcji Romea i Julii miałaby bez dwóch zdań konkurencję w Gdańsku albo Warszawie. Wzajemnej niechęci włoskich rodów dorównywała nienawiść między władzą a opozycją, podsycając tym samym namiętność do niejednego szlachetnego buntownika...

Magdalena Zimniak nie buduje powieści politycznej, ale psychologiczną, wytwarza świat jak z horroru, w którym relacje między bliskimi przepełnia niepewność i lęk, podejrzliwość i przemoc; budzi też jednak nadzieję, iż piekielny krąg nie musi trwać wiecznie, a jego przełamanie jest osiągalne.

Książka nominowana do Nagrody Literackiej srebrny Kałamarz 2010

W Willi próbuję zastanowić się nad istotą wolności i zniewolenia. Mężowie moich bohaterek mają bardzo silne osobowości, ale oni dodatkowo zatracają wolność przez obsesyjne dążenie do postawionych sobie celów. Niszcząc drugiego człowieka, niszczą siebie. To nie oni jednak nad wyraz mnie interesują. Najważniejsze są dwie kobiety z rozmaitych, lecz nieodległych od siebie epok. Dramatyczne wydarzenia PRL-u ważne są dla mnie w kontekście ich oddziaływania na jednostkę. Ewa zostaje z dnia na dzień pozbawiona nadziei, zniewolona, a dzieje się to na skutek knowań człowieka, które panujący system umożliwił i sankcjonował. Dla Marzeny jedynym punktem odniesienia staje się zadowolenie innych, zwłaszcza męża; siebie potrafi widzieć wyłącznie ich oczyma. Powieść pokazuje jej przemianę i trudną drogę do wolności, która nie musi oznaczać szczęścia.
(od Autorki)


gratisowy fragment:

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.