Menu

Wolność niejedno ma imię

Cechy produktu

  • ISBN 9788379000760 
  • Autor Grzegorz Szymborski 
  • Wydawnictwo Psychoskok 
  • Ilość stron 353 
  • Rok wydania 2013 
  • Tematyka historia, powieści i opowiadania 

Opis

Wolność niejedno ma imię to powieść historyczna młodego, debiutującego pisarza Grzegorza Szymborskiego. Książka jest literackim majstersztykiem, ukazującym losy bohaterów w szczególnie interesujący sposób. Kanwa powieści pozostała doskonale skomponowana, łącząc wątki historyczne z fikcją. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że historia i fikcja literacka genialnie się ze sobą przeplatają i uzupełniają, dzięki czemu powstaje szczególnie prawdopodobna dla dawnych czasów opowieść.

Cytując słowa prof. Dr hab. Stanisława Achremczyka Szymborski okazuje się pasjonatem historii, podchodzi do niej emocjonalnie, co jest dużą wartością pracy. Luźno porusza się w realiach epoki. Pokazał talent pisarski, odwagę podejmowania trudnych tematów. Autor wraz ze swymi bohaterami, przeżywa owe czasy nadziei i rozczarowań. Praca jest debiutem pisarskim Szymborskiego. Jest ona z pogranicza literatury faktu, reportażu, eseju historycznego, a zatem warsztatowo ujawnia uzupełniające zdolności Autora.

Książka porusza temat epoki XVIII wieku i ukazuje ówczesną polską rzeczywistość. Są to czasy niezbyt modne w literaturze, wiążące się z okresem upadku państwa polskiego, I Rzeczpospolitej. Warto jednak zauważyć, iż autor nie skupia się na powszechnym w tamtych czasach upadku obyczajów politycznych wśród szlachty czy słabości instytucji państwowych, ale głównym bohaterem czyni młodego żołnierza, patriotę Pawła Taszczyńskiego. To reprezentant obozu reformatorów i patriotów, którym jednakowoż nie udało się uratować państwowości polskiej. Paweł Taszczyński to oczywiście postać fikcyjna, która przeżywa swe przygody w oparciu o wydarzenia historyczne i walczy ze słabością Polski i silnymi wpływami zagranicznymi (typowo rosyjskimi) zmierzającymi do zniszczenia państwa. Na kartach powieści odnaleźć można postaci autentyczne jak np. Ambasadora Repnina, księcia Ogińskiego czy Tadeusza Kościuszkę. Książkę czyta się z przyjemnością, szczególnie dzięki rozbudowanej warstwie przygodowej. Ta debiutancka powieść zasługuje na gromkie brawa!

Grzegorz Szymborski - ur. 5 sierpnia 1995 roku, redaktor internetowego pisma „Kwartalnik Sarmacki” oraz licealnego magazynu czwartego Liceum Ogólnokształcącego „Czfura”. Z przekonania konserwatysta, liberał, neosarmata i racjonalista, w głębi duszy filozof i patriota, który swoją twórczością literacką chce pobudzić serca młodych Polaków. Od zawsze zainteresowany historią Polski, obecnie dumny przedstawiciel klasy humanistycznej na progu klasy maturalnej jak jeszcze kolejnych życiowych wyzwań i wyborów.


gratisowy fragment:

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.