Menu

Wprowadzenie do logiki formalnej. Podręcznik dla humanistów

Cechy produktu

  • ISBN 9788301210960 
  • Autor Barbara Stanosz 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe PWN 
  • Ilość stron 160 
  • Rok wydania 2010 

Opis

Podręcznik ten przeznaczony jest dla osób, które zamierzają przyswoić sobie podstawowe wiadomości z dziedziny logiki formalnej, a nadto dowiedzieć się, jaki wkład wnosi ta dyscyplina do współczesnej wiedzy o języku.

Wykład zagadnień i metod logiki nie różni się tu stanowczo od ujęć używanych w innych elementarnych podręcznikach. Sposób natomiast, w jaki przedstawiono związki pomiędzy logiką formalną i językoznawstwem teoretycznym, a także rozwiązania niektórych problemów logicznych, z jakimi musi się uporać opis języka naturalnego, wyrażają stanowisko autorki w tych dyskusyjnych kwestiach.

Różni się ono w pewnych punktach nie tylko od poglądów większości językoznawców, ale także od rozwiązań preferowanych poprzez wielu logików. Różnice te informuje ona w odpowiednich miejscach tekstu, nie referuje jednak szczegółowo odmiennych stanowisk w poruszanych sprawach.

Książka omawia: * logiczne własności zdań, * rachunek zdań, * rachunek kwantyfikatorów, * granice logiki – język a komunikacja, * rachunek zbiorów i relacji. Nowe, powiększone wydanie opisuje aktualną w ostatnich dziesięcioleciach problematykę granic logiki i jej rolę w komunikowaniu się: * języki naturalne i nienaturalne, * pytania, rozkazy, oceny, * nieekstensjonalność, * wieloznaczność, * okazjonalność, * implikatury konwersacyjne, * interpretacja a znaczenie językowe, * antynomia kłamcy, * problem poprawności wnioskowania.

Mimo, że semantyka rachunku kwantyfikatorów została wyrażona w terminach struktury, nie zaś w terminach modeli, stosunkowo nieraz używa się tu podstawowych pojęć teorii zbiorów i relacji. Czytelnik nie znający tych pojęć teoriomnogościowych wyszuka ich wyjaśnienie w dołączonym na końcu Dodatku.

Książka sugerowana studentom nauk humanistycznych i społecznych na zajęcia z logiki. Nieodłączną częścią tego podręcznika są Ćwiczenia z logiki, zawierające wybór zadań, których samodzielne rozwiązywanie pozwoli czytelnikowi utrwalić znajomość przedstawionych tu zagadnień i rozwinąć umiejętność funkcjonalnego korzystania z aparatu pojęciowego i metod logiki.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.