Menu

Współczesna strategia polityki pieniężnej w warunkach deflacji. Perspektywa Unii Europejskiej w XXI wieku - Paweł Błaszczyk (PDF)

Cechy produktu

  • ISBN 9788366199552 
  • Autor Paweł Błaszczyk 
  • Wydawnictwo Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 
  • Ilość stron 282 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Podstawowym celem pracy jest ocena wpływu deflacji na zarys strategii polityki pieniężnej, zwłaszcza z perspektywy Unii Europejskiej w XXI w. Podjęto próbę oceny, w jaki sposób niepowtarzalne uwarunkowania deflacyjne oddziałują na strategię polityki pieniężnej jednocześnie w ujęciu teoretycznym, jak i ergonomicznym, a także w odniesieniu do sfery celów, instrumentów, sposobu ich powiązania i rodzaju strategii.

Na tym tle celem pracy jest także porównanie podstawowych typów strategii współczesnej polityki pieniężnej w obliczu uwarunkowań deflacyjnych i określenie pożądanego kształtu strategii, w tym sugestia koncepcji planu antydeflacyjnego.W pierwszym rozdziale w sferze teoretycznej podjęto próbę określenia ram „makroekonomii deflacji”, analizując w pierwszej kolejności definicję deflacji oraz dalej specyficzne dla niej teorie i zjawiska, które determinują pomiar, przyczyny, kanały transmisji, skutki i warianty deflacji.

W ten sposób uzyskano obraz uwarunkowań deflacyjnych. W drugim rozdziale w sferze teoretycznej podjęto próbę analizy wpływu uwarunkowań deflacyjnych na zarys strategii polityki pieniężnej. Na tym tle przedstawiono koncepcję planu antydeflacyjnego i porównano najróżniejsze typy strategii polityki pieniężnej w obliczu deflacji.

W trzecim rozdziale podjęto próbę diagnozy historycznych doświadczeń deflacyjnych. Rozważono w kolejności przypadki Stanów Zjednoczonych w warunkach wielkiego kryzysu, Szwecji w latach 20. I 30. XX w. Oraz Japonii, począwszy od lat 90.

XX w. W czwartym rozdziale ukazano współczesne doświadczenia z deflacją w Unii Europejskiej, definiując dolną cezurę czasową jako początek XXI w. W tym przypadku skupiono uwagę na sednie tematyki niniejszej pracy, czyli wpływie rozpatrywanych uwarunkowań na zarys strategii polityki pieniężnej.

Po badaniach ogólnych i przekrojowych, odniesiono się do mieszanej strategii EBC, a także bezpośredniego celu inflacyjnego w Polsce.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.