Menu

XV Olimpiada Szachowa - Złote Piaski 1962 - Krzysztof Puszczewicz (MOBI)

Cechy produktu

  • ISBN 9781911283379 
  • Autor Krzysztof Puszczewicz 
  • Wydawnictwo KWI 
  • Rok wydania 2019 

Opis

XXXI Kongres FIDE, obradujący w Lipsku w 1960 roku, postanowił, iż Bułgaria będzie traktowana priorytetowo wśród krajów starających o organizację kolejnej, XV Olimpiady Szachowej. Rozgrywki przeprowadzono w „czarnomorskiej Riwierze”, czyli w Złotych Piaskach znajdujących się 17 kilometrów od Warny.

Do rozgrywek zgłosiły się 42 drużyny, aczkolwiek w ostatniej chwili zrezygnowały z udziału Chile, Kolumbia i Liban, natomiast Ekwador i Indonezja nie przybyły na miejsce. Podobnie jak w Monachium 1958 i w Lipsku 1960, reprezentowane były cztery kontynenty.

Rekord lipski nie został pobity i ostatecznie zagrało tylko 37 drużyn. Za to najsilniejsze ekipy zjawiły się w pakiecie. Łącznie rozegrano 1444 partie. Miało ich być 1452, lecz 8 oddano walkowerem.Tym razem ekipie ZSRR zwycięstwo przyszło o mnóstwo trudniej niżeli na poprzednich Olimpiadach.

przez blisko połowę dystansu nie potrafiła oderwać się od swych rywali. Nawet sami sowieccy szachiści i dziennikarze obecni w Złotych Piaskach stwierdzili, że zwycięstwa na Olimpiadzie są coraz trudniejsze.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.