Menu

Zbiory poetyckie - Wincenty Ignacy Marewicz (PDF)

Cechy produktu

  • ISBN 9788381423557 
  • Autor Wincenty Ignacy Marewicz 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 
  • Ilość stron 366 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Wincenty Ignacy Marewicz, którego apogeum aktywności pisarskiej przypada na lata Sejmu Czteroletniego, sytuuje się w gronie „chudych literatów” czasów stanisławowskich. Często przypinano mu etykietę „grafomana”, to coraz częściej można usłyszeć głosy sprzeciwu, a w każdym razie wątpliwości wobec takiej oceny.

Wsłuchująca się uważnie w opinie na temat literackich dokonań Marewicza Anna Petlak oddaje w ręce czytelników wczesne utwory poetyckie tego autora, wydane w trzech tomikach (Samotne zabawki wierszem, Sielanki i różnorodne wiersze) w latach 1786-1788.

Autorka opracowania przygotowała edycję krytyczną wierszy Marewicza zewstępem analityczno­interpretacyjnym w połączeniuz biografią poety.„Wydanie utworów – utrzymanych w zróżnicowanych estetykach i podejmujących rozległą skalę tematów – po 230 latach od czasu ich pierwodruku ma na celu uchronienie ich przed zapomnieniem.

Lektura wierszy Marewicza może dostarczyć sporo satysfakcji osobom zainteresowanym kulturą polskiego Oświecenia; ponadto otwiera drogę do prowadzenia dalszych badań nad twórczością autora.Z recenzji prof.

dr hab. Krystyny Maksimowicz

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.