Menu

Złoty nosorożec. Dzieje średniowiecznej Afryki

Cechy produktu

  • ISBN 9788380027916 
  • Autor François-Xavier Fauvelle 
  • Wydawnictwo Dialog 
  • Ilość stron 278 
  • Rok wydania 2019 

Opis

O książce:To znakomite studium dziejów dawnej Afryki. Wychodząc od pojedynczych znaleziskarcheologicznych – jak znany złoty nosorożec z Mapungubwe, niedługichwzmianek w relacjach Europejczyków, Arabów i Chińczyków czy także ustnychprzekazów – autor rekonstruuje barwne krainy Afryki, która nie znajdowała sięna peryferiach ówczesnego świata, a wręcz przeciwnie – na nią skierowana byłaniejednokrotnie uwaga europejskich i azjatyckich imperiów.

Napisaną wspaniałym,popularyzatorskim stylem książkę czyta się jak niesamowitą opowieśćo odkrywaniu, nieznanych nam czasów.Z przedmowy autora:Otwierając tę książkę, czytelnik inicjuje podróż przez kilka wieków afrykańskiejhistorii.

Naszym pierwszym przewodnikiem będzie chiński podróżnikz VII wieku, zaś ostatnim portugalski zdobywca z XV wieku. W dzielącym ichokresie przewijają się kupcy, geografowie, dyplomaci; równocześnie muzułmanie,Żydzi jak i chrześcijanie.

Towarzyszyć nam będą Ibn Battuta i Marco Polo. [...]W Afryce rozrastały się miasta, gdzie afrykańscy książęta mieli swe pałace,gdzie mieszkali zagraniczni kupcy, gdzie handlowano wytwornymi towaramii niewolnikami, gdzie wznoszono meczety i kościoły.

Była lądem, którego zasobyeksploatowano, a wśród nich najważniejsze było złoto. W ówczesnym świecie– od Europy aż po Chiny – Afryka cieszyła wyraźną popularnością.O autorze:François-Xavier Fauvelle-Aymar, historyk specjalizujący się w dziejach Afryki,jest dyrektorem badań w CNRS (laboratorium TRACES, Tuluza), honorowymbadaczem w School of Geography, Archaeology and Environmental Studies naUniwersytecie Witwatersrand w Johannesburgu (Republika Południowej Afryki)oraz profesorem–badaczem w Centre Jacques-Berque w Rabacie (Maroko).Był dyrektorem Centre français des études éthiopiennes w Addis Abebie (Etiopia).Wielokrotnie kierował pracami archeologicznymi w Afryce.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.