Menu

Zrozumieć Indonezję

Cechy produktu

  • ISBN 9788363778453 
  • Autor Łukasz Bonczol 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Akademickie Dialog 
  • Ilość stron 312 
  • Rok wydania 2014 

Opis

Ze względu na strategiczne położenie, wymiary, ogromną liczbę ludności oraz najliczniejszą społeczność muzułmańską, Indonezja należy do najważniejszych członków wspólnoty międzynarodowej. Tym bardziej zdumiewa stosunkowo nikłe – a w Polsce niemal żadne – zainteresowanie jej dziejami ze strony historyków. Łukasz Bonczol swoją książką Zrozumieć Indonezję. Nowy Ład generała Suharto nieprzeciętnie tę lukę wypełnił.

Autor skupia się na ponad 30-letnim okresie rządów generała Suharto. Opis ten poprzedza wyjątkowo obszerne omówienie wcześniejszych losów Indonezji. Całość składa się na szczegółowe i wszechstronne opracowanie historii tego kraju, osadzone w kontekście przemian politycznych, społecznych i ekonomicznych oraz strategii mocarstw.

Osobny rozdział jest poświęcony zamachowi stanu z 1965 roku, w którego następstwie doszło do zakrojonych na szeroką skalę masakr komunistów i przejęcia władzy poprzez armię. Dyktatura generała, okrzyknięta wkrótce Nowym Ładem i wspierana konsekwentnie poprzez państwa Zachodu, miała być gwarantem stabilności w regionie i zaporą dla odrodzenia się komunistycznych wpływów na archipelagu. Miała także wprowadzić postkolonialny kraj na ścieżkę przyspieszonego rozwoju.

W książce odnajdziemy także obraz Indonezji jako „jawajskiego imperium”, kolonizującego peryferie archipelagu i bezwzględnie tłumiącego opór rdzennej ludności. Zakończenie wybiega do czasów nam współczesnych, wskazując na tendencje, które zarysowały się po ustąpieniu Suharto. To lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego Indonezją, Azją Wschodnią i niedemokratycznymi formami rządów.

Łukasz Bonczol (ur. 1981), doktor nauk humanistycznych, stypendysta Fundacji z Brzezia Lanckorońskich, poprzednio wydał Timor Wschodni. Od reliktu kolonializmu do problemu międzynarodowego (2008).


darmowy fragment:

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.