Menu

Życie jezusa według ewangelii - francisco fernández carvajal (mobi)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380436817 
  • Autor Francisco Fernandez-Carvajal 
  • Wydawnictwo
  • Ilość stron 560 
  • Rok wydania 2020 

Opis

„Kościół każdego dnia wpatruje się z niesłabnącą miłością w Chrystusa, w pełni świadom, że tylko w Nim znaleźć może prawdziwe i ostateczne rozwiązanie problemu moralnego" Jan Paweł II Encyklika Veritatis Splendor Na przestrzeni wieków wielu świętych nakłaniało do lektury Ewangelii i kontemplacji życia i słów Chrystusa.

Św. Jose Escriva wymienia w swych pismach cztery etapy takiej kontemplacji: „szukanie Chrystusa, znalezienie Go, przyjaźń z Nim i umiłowanie Go". Z tego przenikniętego miłością poznania Jezusa rodzi się niepohamowane pragnienie głoszenia Go i prowadzenia innych do wiary chrześcijańskiej, jak czynili to od początku apostołowie i pierwsi uczniowie, niezależnie od wieku, płci i sytuacji społecznej.

Autor przypomina, iż Jezus nie jest mitem ani abstraktem, lecz żył w Palestynie I wieku, w określonym kontekście religijnym i społecznym, w mocnym momencie dziejów Rzymu i Izraela. Współczesne znaleziska archeologiczne i pogłębiona wiedza na temat obyczajowości oraz instytucji za czasów Chrystusa pomagają nam lepiej zrozumieć Jego życie i orędzie.

F. Fernandez-Carvajal wyróżnia, że każda z Ewangelii na swój sposób odkrywa przed nami osobę Jezusa Chrystusa. Celem ewangelistów nie było bowiem stworzenie biografii Chrystusa w rozumieniu współczesnym, lecz przekaz wiary w Jezusa z Nazaretu, który okazał się Synem Bożym i długo oczekiwanym Mesjaszem.

Dla każdego z nich na tej drodze wiary znaczne są zupełnie inne części. I tak św. Jan, jako naoczny świadek wydarzeń i „umiłowany uczeń", przedstawił przeważnie publiczną działalność Jezusa.

Św. Łukasz zadbał o porządek chronologiczny i literacki, stąd w jego relacji wynajdziemy sporo odniesień do wydarzeń albo postaci historycznych. Natomiast św. Marek, jako wierny uczeń św. Piotra, dostarcza nam wiedzy na temat działalności Jezusa w Galilei przez pryzmat wspomnień Szymona Piotra, pochodzącego z Betsaidy, w pobliżu jeziora Genezaret.

Z kolei przekaz św. Mateusza pozwala nam skrupulatniej poznać mentalność żydowską, a także społeczny i religijny kontekst życia Jezusa. Książka jest owocem nie tylko wnikliwej lektury czterech Ewangelii, ale także zanurzenia i kontemplacji Jezusa obecnego w Słowie Bożym.

Została napisana z perspektywy człowieka głęboko wierzącego, który pragnie się dzielić swym doświadczeniem wiary. Rozważania autora są przenikliwe,mają dodatkowo rozmiar wyjątkowo praktyczny. Odkrywa przed czytelnikiem duchowy sens każdego epizodu życia naszego pana, oddając go w sposób wierny interpretacji Tradycji Kościoła.

Cytowane poprzez autora teksty ewangeliczne i objaśnienia pochodzą z Neowulgaty, w tłumaczeniu wydanym poprzez Fakultet Teologiczny Uniwersytetu w Nawarze.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.