Menu

Catalogue of Ancient Coins in the Ossoliński National Institute - Adam Degler (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788361056850 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Adam Degler 
  • Wydawnictwo Ossolineum 
  • Ilość stron 180 
  • Rok wydania 2017 

Opis

[Katalog starożytnych monet w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Część 6: Monety Cesarstwa Rzymskiego. Pertynaks–Aleksander Sewer]

Ossoliński zbiór monet rzymskich liczy blisko pięć i pół tysiąca egzemplarzy, z czego w kolejnych tomach Katalogu przedstawiono około trzech tysięcy. Seria ta nie ma odpowiedników w polskiej numizmatyce zarówno pod względem liczby zaprezentowanych monet, jak i metodologii, która jest zgodna ze standardami szkoły brytyjskiej. Tomy 1–5 przygotowała kustosz Gabriela Sukiennik, autorem szóstego jest Adam Degler.
Najnowsza część katalogu obejmuje monety z lat 193–235 po Chrystusie. To okres transformacji w mennictwie rzymskim. W epoce Sewerów rozpoczyna się proces przeobrażania systemu menniczego, który zakończy się dopiero w czasach Konstantyna dużego w pierwszych dekadach IV wieku po Chrystusie.
W tomie opisano 302 monety. Większość z nich pochodzi ze zbiorów lwowskich, w tym z kolekcji dwóch znacznych darczyńców z pierwszej połowy XIX wieku – księcia Henryka Lubomirskiego i hrabiego Ignacego Krasickiego. Zidentyfikowane monety z odkrytego w 1842 roku skarbu z Krasiejowa w dawnym okręgu stanisławowskim (dzisiaj zachodnia Ukraina) nie były dotąd znane z żadnego zbioru publicznego czy prywatnego.

zasadnicza część katalogu jest napisana w języku angielskim; przedmowa i analiza numizmatyczna wyników badań metaloznawczych mają dwie wersje językowe – angielską i polską. Katalog po raz pierwszy prezentuje się z barwnymi ilustracjami.

Adam Degler (1978) – pracownik Gabinetu Sfragistyczno-Numizmatycznego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich od 2003 r., autor rozprawy doktorskiej poświęconej historii linii monet antycznych we lwowskim Ossolineum, obronionej na Uniwersytecie Warszawskim w 2011 roku. W ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Znaleziska monet rzymskich z ziem Polski i historycznie z Polską związanych" zajmuje się opracowaniem znalezisk z zachodniej Ukrainy. Odkrywca najstarszej znanej monety runicznej. Stypendysta Fundacji im. Kazimierza Salewicza w Kopenhadze. Autor bloga "Dziedziniec. Solidarni Ossolińczycy".

Podtytuł: Part 6: Coins of the Roman Empire. Pertinax–Severus Alexander
ISBN: 9788361056850
Kod paskowy: 9788361056850
Autorzy: Degler Adam
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 20421
Miejscowość: Wrocław
ilość stron: 180
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 17.0x24.0cm
Głębokość (mm): 12
Waga: 0.43
Języki: angielski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.