Menu

Książka obrazkowa Leksykon Tom 1 (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788394569884 
  • Oprawa twarda 
  • Wydawnictwo Fundacja Instytut Kultury Popularnej 
  • Ilość stron 690 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Książka obrazkowa Leksykon t.1 to opracowanie przedstawiające historie? książki obrazkowej jako narzędzia edukacyjnego,formy rozrywki dla dzieci i gatunku artystycznego. Jest ona prezentowana przez omówienie najszczególniejszych utworów składających się? na dorobek tej formy sztuki.

Znalazło się tu dwanaście tuzinów haseł, w których omówione zostały solidne dzieła lub twórczość jakiegoś autora. Przy ich tworzeniu brane były: popularność danej książki albo twórcy (Beatrix Potter, Ludwig Bemelmans, Dr Seuss, Roald Dahl), nowatorstwo pomysłu, który potem był rozwijany poprzez następców i kontynuatorów (Bruno Munari, Maurice Sendak, Anthony Browne) reprezentatywność dla danej odmiany książek obrazkowych (na przykład abecadlniki czy książki wczesnokonceptowe) oraz jakość artystyczna (na przykład w wypadku książek El Lissitzky’ego, Hanny Höch czy Sary Fanelli).

W Leksykonie znalazły się też omówienia najistotniej stanowczych komiksów powstałych w omawianym okresie (Kaczor Donald, Fistaszki, Asterix), w głównej mierze w pracach na temat książek obrazkowych pomijanych milczeniem lub marginalizowanych.

Uznaliśmy, że należy o nich napisać, gdyż ich bohaterowie są bez wątpienia mieszkańcami masowej wyobraźni, w której koegzystują z postaciami z książek i warto to zrobić pomimo tego, iż nie zawsze pojawiali się oni w publikacjach książkowych, występowali bowiem w odcinkach komiksów drukowanych w gazetach.

Każdy utwór opisywany jest na szerokim tle przemian kulturowych i uwzględnia takie zagadnienia jak przemiany koncepcji pedagogicznych, rozwój rynku książki i kultury modnej, związek między twórczością danego autora i dominującymi prądami artystycznymi, a także wydarzenia historyczne.

Małgorzata Cackowska, Hanna Dymel-Trzebiatowska, Jerzy Szyłak

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.