Menu

Słownik frazeologizmów z archaizmami Pamiątki z przeszłości (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788301201357 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Agnieszka Piela 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe Pwn 
  • Ilość stron 348 
  • Rok wydania 2019 
  • Rodzaj słownik poprawnej polszczyzny 

Opis

Pierwszy na polskim rynku wydawniczym leksykon prezentujący frazeologizmy z zabytkowymi formami języka polskiego. Słownik dokumentuje związki wyrazowe z reliktami fonetycznymi, fleksyjnymi, słowotwórczymi, leksykalnymi, semantycznymi, składniowymi, ukazując skalę dziedzictwa kulturowo-językowego w polszczyźnie XXI wieku.
Słownik pozwala lepiej poznać związki frazeologiczne, w skład których wchodzą archaizmy, a także zrozumieć ich funkcjonowanie we współczesnym języku polskim. Na co dzień bowiem posługujemy się takimi frazeologizmami,głównie nie jesteśmy świadomi, że stanowią one pamiątki po wcześniejszych etapach rozwoju polszczyzny.
Słownik posiada:
ponad 500 haseł - zabytkowych form języka polskiego, około 1000 frazeologizmów, w skład których wchodzą stare wyrazy, autentyczne przykłady ilustrujące zastosowanie frazeologizmów, ciekawostki językowe, alfabetyczny indeks archaizmów będących częścią związków frazeologicznych. Dodatkowe informacje o słowniku:
wyrazem hasłowym jest archaizm, anachronizm albo historyzm wchodzący w skład danego związku frazeologicznego, hasła uporządkowano w układzie alfabetycznym, w obrębie każdego z nich zamieszczono związki wyrazowe, niektóre artykuły hasłowe zakończono dodatkowym komentarzem odautorskim, na który składają się m.in. Wskazówki faktograficzno-etymologiczne czy informacje na temat ewolucji formalno-znaczeniowej poszczególnych słów czy związków wyrazowych. Słownik jest {pomocn|przydatn)y zarówno dla językoznawców, jak i w edukacji akademickiej i szkolnej. Jego adresatem jest każdy miłośnik mowy ojczystej.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.