Menu

PYŁ ZIEMI - Rafał Cichowski (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788379247813 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Rafał Cichowski 
  • Wydawnictwo Sine Qua Non 
  • Ilość stron 320 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Czas wyrównuje wszystko do zera W XXIV wieku Ziemia umiera. W przestrzeń kosmiczną zostaje wystrzelony Yggdrasil, statek pokoleniowy, który ma zapewnić przetrwanie wysokogatunkowi ludzkiemu. Ponad siedemset lat później para nieprzemijalnych istot, technicznie pod?rasowanych Ziemian, wraca na błękitną planetę.

Od powodzenia ich misji zależy ocalenie statku i wszelkich osób znajdujących się na pokładzie. Muszą odnaleźć tajemniczą Bibliotekę Snów, w której zapisano ogół wspomnień ludzkości. Lilo i Rez podczas swojej wędrówki zetrą się z prymitywnym plemieniem, którego członkowie dawno zapomnieli o dobrodziejstwach techniki.

Będą się układać z samozwańczym lordem władającym wiernie odtworzoną kopią wiktoriańskiego Londynu, którego największą bolączką są morderstwa prostytutek i zbyt wysoki poziom edukacji wśród plebsu. Zawędrują również do Aurory, miasta, gdzie barwy następnego zachodu słońca wybiera się w drodze głosowania.

Gdzieś na końcu drogi Lilo i Reza ukryta jest prawda. Lecz czy warto dla niej poświęcić wszystko? Może pewnych rzeczy lepiej nie wiedzieć? Pył Ziemi czerpie z wielu gatunków literackich, wytwarzając niezwykłą opowieść o świecie przyszłości, w którym progresywna technologia sąsiaduje z gotyckim mrokiem i absurdem.

Imponuje skalą, porusza i bawi ostrym jak brzytwa poczuciem humoru. *** Cichowski nie obawia się szalonych wizji ani okraszania ich humorem i awanturą. Nie obawia się również prowadzić odbiorcy w nieznane, domagać się od niego wysiłku.

Zamiast pisać prostą, sztampową powieść fantastyczną zaprasza czytelnika do kalejdoskopu demiurga jednym obrotem odmieniającego rzeczywistość i losy bohaterów. A także to, co o nich wiemy. Paweł Majka Obojętnie, jakie są czasy i jakie panują ustroje, jedno pozostaje niezmienne – niezwykle wysoki poziom polskiej fantastyki.

Futurystyczny i zaskakujący Pył Ziemi Rafała Cichowskiego tylko tego dowodzi. Science fiction ze znakiem jakości „Q"! Mateusz Uciński, Gazeta.pl Mimo iż Pył Ziemi wydaje się humorystyczno-przygodową space operą, nie można mu odmówić twardych nut godnych Roberta Silverberga czy Roberta A.

Heinleina – choć skojarzenia z Peterem F. Hamiltonem czy Johnem Scalzim nie będą mniej celne. Cichowski, po nominowanym do nagrody im. Janusza A. Zajdla 2049, najwyraźniej ma zamiar piąć się wysoko w literaturze rozrywkowej.

A idzie mu wcale wydajnie. Adrian Turzański, Bestiariusz Historia opowiedziana poprzez Cichowskiego intryguje i przeraża,głównie zapada w pamięć. Fabuła jest nieprzewidywalna, czasem aż nazbyt, ale taka jest wartość przełamywania schematów gatunku.

Tomasz Lisek, Polter Z rozmachem napisana powieść drogi. Rafał Cichowski zabiera nas w podróż do odległej przyszłości, żeby opowiedzieć o czasach nam bliższych i zmusić do chwili refleksji nad stanem człowieczeństwa.

Zapnijcie pasy i przygotujcie się na przygodę podbitą sporą dawką poczucia humoru. Dariusz Jaroń, Interia BIOGRAM Rafał Cichowski (ur. 1984) Z wykształcenia anglista, z zawodu tłumacz, później dziennikarz, a teraz copywriter.

Choć pisze, odkąd pamięta, oficjalnie zadebiutował w 2015 roku powieścią 2049, za którą pozostał nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. W tym samym roku zdobył pierwsze miejsce w konkursie Literackiego Kutna opowiadaniem o rodzinnym mieście.

W prozie i muzyce najbardziej ceni sobie bezkompromisowość. Ma sentyment do starych gier i niemieckich aut. Nad polskie morze jeździ tylko zimą.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.