Menu

Niewidzialne filmy, uparci debiutanci. Darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach!

Cechy produktu

  • ISBN 9788324235001 
  • Autor Piotr Śmiałowski 
  • Wydawnictwo Universitas 

Opis

Wojciech Jerzy Has, Janusz Morgenstern, a także tandem realizatorski Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski - to znani reżyserzy, którzy w najróżniejszych latach wywierali mniej albo bardziej decydujący wpływ na kształt polskiego kina. Ich pierwsze kroki w zawodzie reżysera nie były jednak przystępne. Hasowi, zanim zrealizował debiutancką Pętlę, zatrzymano sześć projektów filmów fabularnych. Morgensternowi, przed Do widzenia do jutra... - dwa, ale on najistotniej z całego grona przeżył to młodzieńcze niepowodzenie. Rekordziści Hoffman i Skórzewski, zanim przeszli z dokumentu do fabuły, aż dziesięć swoich projektów musieli schować na dno szuflad. Dużo spomiędzy tych osiemnastu "niedoszłych debiutów" stało się zarazem próbą przełamania tabu. To Has jako pierwszy poszukiwał filmowego wyrazu dla intymnych przeżyć wojennych, Morgenstern chciał opowiedzieć o tragedii powstania warszawskiego, a Hoffman i Skórzewski - zekranizować Złego Tyrmanda. Gros tych filmowych pomysłów kształtowało się w burzliwej dekadzie lat 50., dzięki czemu książka staje się także próbą refleksji nad stanem polskiej kultury filmowej tamtego okresu.

"Aktywność badacza w sferze historii niebyłej porównać można do śledztwa (sam autor używa określenia śledztwo biofilmoznawcze).poprawnie je przeprowadzić trzeba: posiadać wiedzę na temat byłej historii kina polskiego i jej kulis, znać się na źródłach (wiedzieć, gdzie ich szukać i jak wyciągać z nich dane), mieć wiedzę pozaźródłową (znać kontekst opisywanych czasów) i... Umieć rozmawiać z twórcami. Piotr Śmiałowski jest genialnym śledczym, a przy tym - wspaniałym wywiadującym. Książkę czyta się jak opowieść detektywistyczną, czemu sprzyja nieprzeciętny styl autora. Pochłonąłem ją za jednym podejściem, czytałem z niesłabnącym zainteresowaniem, z żalem przerzucając ostatnią kartkę".

Dr hab. Krzysztof Kornacki, prof. UG

Piotr Śmiałowski - doktor nauk humanistycznych, filmoznawca i dziennikarz filmowy. Stały współpracownik miesięcznika "Kino", portalu Fototeka Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, a także Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Przeprowadził ponad sto wywiadów z twórcami polskiego kina. Autor monografii Tadeusz Janczar. Zawód: aktor, a także wywiadu-rzeki z reżyserem Tadeuszem Chmielewskim Jak rozpętałem polską komedię filmową. Współautor książki Być jak Cybulski?, będącej zbiorem rozmów z laureatami Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.