Menu

100 wybitnych postaci Warmii i Mazur (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788366075177 
  • Oprawa twarda 
  • Autor praca zbiorowa 
  • Wydawnictwo Elset 
  • Ilość stron 212 
  • Rok wydania 2019 

Opis

100 wybitnych postaci Warmii i Mazur, pod red. S. Achremczyka i J. Kiełbika - to nieszablonowa książka wydana z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę we współpracy Ośrodka Badań Naukowych i Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.
W regionie takim jak nasz, o bogatej historii, gdzie przeplatają się dzieje różnych narodów, warto poszukać tych elementów, które mówią o jego tożsamości, a jednocześnie wpisują go w przestrzeń kultury polskiej i europejskiej. W ocenie twórców tej książki takimi elementami są po prostu ludzie. Zarówno ci, którzy się tu urodzili, jak i ci, którzy tu przyszli. Swą działalnością, nieraz wychodzącą daleko poza granice regionu, kształtowali go, zmieniali, a wreszcie rozsławiali.

wybór stu osób ma charakter symboliczny - dominują postacie związane z nauką, kulturą i sztuką, rzadziej z polityką, osoby odznaczane, honorowane, artyści, mecenasi sztuki. Wśród nich są ci, którzy swój ślad pozostawili w czasach najdawniejszych, jak i ci, którzy do niedawna byli pomiędzy nami. Publikacja jest próbą zebrania różnorodnych wątków stanowiących o historii Warmii i Mazur a jednocześnie próbą pokazania, że mimo swego peryferyjnego położenia zawsze silnie wpisywały się w główne prądy myśli europejskiej i polskiej.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.