Menu

1809 Grom nad Dunajem T.1 Abensberg (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788365855404 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Gill John 
  • Wydawnictwo Napoleon V 
  • Ilość stron 441 
  • Rok wydania 2017 

Opis

W tym tomie John H. Gill opisuje tło polityczne konfliktu i jego pierwsze bitwy, pod Abensberg, Eckmühl i Ratyzboną. Wskazuje motywy, które skłoniły Austrię w do zaatakowania Francji w czasie, gdy Napoleon i pokaźniejsza część jego doświadczonych wojsk znajdowała się w Hiszpanii. Pomimo zaskoczenia wywołanego momentem ataku austriackiego 10 kwietnia, francuski cesarz kompletnie odmienił ponurą sytuację strategiczną zniewalającymi ciosami, które określił swoimi „najkorzystniejszymi i najznakomitszymi z manewrów".
Po zapierającym dech w piersiach pościgu doliną Dunaju Napoleon zajął pałace Habsburgów po raz drugi w ciągu ostatnich czterech lat. Opierając swoją pracę na trwających lata badaniach, a także odwiedzanych przez siebie polach bitew, Gill pokazuje kompleksową analizę obfitującą w ładne walki, intrygi dyplomatyczne i doskonale sportretowane postaci, które żyły w tym niezwykłym czasie. Następne tomy przedstawią kolejne etapy wojny, aż do jej zakończenia, wraz z pierwszą, niewątpliwą porażką pod Aspern-Essling, tytaniczną bitwą pod Wagram i pomijanym niejednokrotnie zmaganiom pod Znojmem, które doprowadziło do zawieszenia broni.

John H. Gill (Jack) – jest profesorem świetnym w Wydziale Centrum Bliski Wschód – Azja Południowa, stanowiącego część Uniwersytetu Obrony Narodowej w Waszyngtonie. Był oficer armii USA w regionie Azji Południowej, będąc w stopniu pułkownika odszedł ze służby po ponad 27 latach intensywnej służby. Jest autorem: „With Eagles to Glory: Napoleon and his German Allies in the 1809 Campaign oraz redaktorem "A Soldier for Napoleon". Zdobył licencjat w Middlebury College w 1977 roku a magisterium na Uniwersytecie im. Jerzego Waszyngtona w 1987 roku.

"Po raz kolejny Jack Gill zwraca się ku tematowi, który zna należycie – wojnie roku 1809 z Austrią. Korzystając ze swej szerokiej znajomości niemieckich, austriackich oraz francuskich wspomnień i dzienników, historii jednostek oraz oficjalnych raportów, ukazuje nam ostatnią zwycięską kampanię Napoleona" – Robert Burnham, redaktor The Napoleon Series.
Wojna roku 1809 reprezentuje kamień milowy w historii wojskowości epoki napoleońskiej. Pomimo iż zakończyła się ona francuskim zwycięstwem, Napoleon i armia francuska wykazali w niej złowieszcze objawy rozkładu, podczas gdy ich przeciwnicy stawali się coraz silniejsi. Wojna ta była momentem zwrotnym, wyznaczającym początek końca jednego z największym mocarstw Europy i jednego z największych dowódców w historii.
W swym pierwszym tomie epickiej, trzytomowej historii kampanii, znany historyk John H. Gill bada zbieg decyzji politycznych i militarnych, które doprowadziły do wojny, a kończy go dramatycznym opisem bojów otwierających kampanię w Niemczech. W konsekwencji 15 lat badań, napisana bogatym i pasjonującym językiem, „1809: Grzmot nad Dunajem" ma stanowić kompletną relację z ego kluczowego konfliktu.
O „With Eagles to Glory" napisano:
„znakomita i szczególnie szczegółowa praca dotycząca organizacji i działań wszystkich kontyngentów niemieckich walczących pod Napoleonem w trakcie tego roku. Należy wskazywać tę książkę jako wzór metody badawczej i sposobu prezentacji jej wyników" - The Bulletin of the Military Historical Society.
„Fascynująca i wyśmienita korzystnie napisana i wciągająca, zawierająca dużo wartościowych danych. Jeśli nie macie egzemplarza, kupcie go, jeśli nie możecie kupić, wypożyczcie" – First Empire.
„Książka skierowana do osób chcących poważnie zgłębić wiedzę o historii wojskowości autorowi należą się gratulacje za jego drobiazgowe badania i dbałość o szczegóły, które czynią z tej książki podstawę do badań nad tą kampanią" – brygadier R.J. Lawendon, Journal of the Royal Artillery.

ISBN: 9788365855404
Kod paskowy: 9788365855404
Autorzy: Gill John
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 32456
Miejscowość: Oświęcim
liczba stron: 441
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 17.0x24.0cm
Głębokość (mm): 20
Waga: 0.788
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.