Menu

966. Chrzest Polski - w.specjalne (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788375531978 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Krzysztof Ożóg 
  • Wydawnictwo Biały Kruk 
  • Ilość stron 232 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Edycja specjalna z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, bardzo gustowne Wydanie Sejmowe.
znakomita kolekcjonerska wersja, piękna płócienna oprawa z obwolutą.

doskonała na podarek czy również do własnej domowej biblioteczki.

Jest dużo ważnych dat w historii naszego narodu, lecz nie ma ważniejszej niżeli rok 966. Chrzest Polski. Oddanie się w poddaństwo - lecz tylko Chrystusowi.
Polacy jako wierni Jego poddani prędko stali się niezależni i silni; już tysiąc lat temu państwo Bolesława Chrobrego, którego ojciec, Mieszko, zaledwie kilkadziesiąt lat wcześniej przyjął chrzest, urosło do rangi potęgi. Bolesław I był władcą w pełni europejskim, co wówczas oznaczało: chrześcijańskim. Poruszał się luźno wraz ze swą drużyną od Łaby po Kijów, od Kołobrzegu po Pasawę. Polacy, rozwijając się poprzez wieki w kręgu kultury i wiary chrześcijańskiej, doszli do prawdziwej wielkości: gospodarczej, kulturalnej, militarnej, politycznej i moralnej. Zdarzały się też na przestrzeni naszych dziejów przeróżne potknięcia, lecz nigdy nie doszło do upadku narodu - Chrystusowa wiara zawsze trzymała go w swojej mocy. I da Bóg, trzymać go będzie po wsze czasy. Bardzo pokaźne jest precyzyjne zapoznanie się z narodzinami wiary na ziemiach polskich, bowiem \"nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego bez Chrystusa\", jak powiedział św. Jan Paweł II.

Trudno znaleźć udoskonalonego autora do opisania rozlicznych okoliczności narodzin chrześcijaństwa na naszych rdzennych terenach niż prof. Krzysztof Ożóg, człowiek tyleż głębokiej wiedzy, co głębokiej wiary - rzecz to niebagatelna przy badaniu kształtowania się naszej narodowej tożsamości. Najróżniejsze czynniki sprzyjały powstaniu mocnego państwa Polan: prawidłowy układ sił politycznych, talenty osobiste Mieszka I i jego znacznego syna, mądra, pokojowa ekspansja Rzymu na tereny pogańskich Słowian. O tym wszystkim pisze Autor, który wykazuje wprawdzie, iż decydujący był sam Chrzest święty, bowiem to jego konsekwencje spoiły rody i plemiona na naszych ziemiach tak silnie, iż trwamy razem już jedenasty wiek, iż wykształciliśmy idealną kulturę, oryginalną tradycję, bogaty język.

Autor napisał swe dzieło w oparciu o najnowszy stan wiedzy; mamy w ręku nie tylko księgę jubileuszową (1050-lecie Chrztu), lecz i obfitującą w fakty oraz wydarzenia książkę historyczną. Prof. Krzysztof Ożóg tak umiejętnie przybliża nam tamten świat, iż bez trudności poruszamy się w ówczesnych realiach. Przywołuje okres wczesnosłowiański, misję świętych Cyryla i Metodego, następnie opisuje pasjonujący proces narodzin państwa i narodu - Polski i Polaków w wieku X i XI. Mówi o uwarunkowaniach zewnętrznych, opowiada o ówczesnym życiu we dworach i grodach, o pierwszych kościołach i męczennikach, o toczonych wojnach, o pierwszych zabytkach kultury. Mamy nieodparte wrażenie, że to na naszych oczach wykuwa się Polska.

Książkę poprzedza wstęp Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.