Menu

Armia Fryderyka Wielkiego (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788381782111 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Christopher Duffy 
  • Wydawnictwo Napoleon V 
  • Ilość stron 480 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Była to popularna armia, która jednak bywa niezrozumiana. Wychwalano ją za zrewolucjonizowanie sztuki wojennej i cieszyła się złą sławą z powodu brutalnej dyscypliny, lecz w jaki sposób funkcjonowała? Oto studium poświęcone najwspanialszej armii swoich czasów pióra najlepszego historyka wojen XVIII wieku. Pruska machina wojenna została poddana szczegółowej analizie, od najwyższego szczebla do najniższego, począwszy od mentalności junkrów, którzy nią dowodzili, a skończywszy na umundurowaniu żołnierzy. Przedstawiono taktykę, werbunek i finanse wojska. Nie jest to jedynie studium technologiczne, ponieważ obserwujemy, jak regimenty wytrzymały próbę w postaci krwawych bitew wojny siedmioletniej i wielu lat zamknięcia w koszarach. Obraz groźnej armii ukształtowanej poprzez strach, a nie dowodzenie nie jest do końca prawdziwy, lecz żołnierze i obserwatorzy wszelkich poziomów poprawnie opisali udrękę, jaką była służba na rzecz ascetycznego nadzorcy, którym był Fryderyk znaczny.
konwencjonalne studium poświęcone jednej z najsłynniejszych armii w dziejach zostało gruntownie poprawione i zaktualizowane po kolejnych dwudziestu latach badań i rozważań. Możemy się dzisiaj dowiedzieć, jak komicznie wyglądająca kawaleria wzniosła się na wyżyny, niegdyś niezwyciężona piechota się wykrwawiła, a nieistotne lekkie oddziały stały się postrachem swych wrogów. Powstała obszerna armia z krwi i kości.


Christopher Duffy (ur. 1936) jest brytyjskim historykiem wojskowości. Studiował historię w oksfordzkim Balliol College, w 1961 roku dołączył do grona pracowników Royal Military Academy Sandhurst (Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst). Został starszym wykładowcą Department of War Studies and International Affairs (Wydziału Badań nad Wojną oraz Spraw Międzynarodowych). Pełnił funkcję głównego sekretarza British Commission for Military History (Brytyjskiej Komisji ds. Historii Militarnej. Bardzo interesuje się historią sił zbrojnych Niemiec, Prus i Austrii. Jest autorem m.in. Prac: Wojna oblężnicza 1494-1660. Twierdze w nowożytnym świecie oraz Fryderyk pokaźny. Biografia wojskowa.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.