Menu

Gorycz zwycięstwa. (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788378656579 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Mieczysław Nurek 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 
  • Ilość stron 727 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Monografia przywraca zbiorowej pamięci los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej. Był to los tragiczny, zwycięskie mocarstwa zniweczyły bowiem wysiłek wojenny walczącego na Zachodzie polskiego sojusznika, oddając jego kraj w sferę wpływów sowieckich. W ten sposób konstytucyjnym władzom Rzeczypospolitej i ich siłom zbrojnym został nadany status przegranego zwycięzcy.

Książka przybliża dramatyczny dla Polaków na Zachodzie czas podejmowania jednej z najważniejszych w życiu decyzji - wracać czy nie wracać do Polski, innej przecież aniżeli ta, o którą walczyli od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Dramat żołnierza polskiego na Zachodzie pogłębiała polityka rządu brytyjskiego, dążącego do pozbycia się niedawnych sojuszników, podczas gdy zdominowany poprzez komunistów Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej podejmował różnorakie działania, by uniemożliwić repatriację jak największej liczbie żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Efektem polityki mocarstw była decyzja rządu brytyjskiego o demobilizacji - likwidacji Polskich Sił Zbrojnych.

Mieczysław Nurek jako pierwszy tak obszernie opracował jeden z najważniejszych aspektów brytyjsko-polskich i polsko-brytyjskich stosunków politycznych tamtego czasu, jakim był powojenny los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. O sile przekazu tej książki stanowi nie sensacja, a prawda zawarta w źródłach.

Podtytuł: Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej 1945-1949
ISBN: 9788378656579
Kod paskowy: 9788378656579
Autorzy: Nurek Mieczysław
Wydanie: 2
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 23304
ilość stron: 727
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.9x24.5
Głębokość (mm): 63
Waga: 1.276
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.