Menu

Historia warszawskich kin

Cechy produktu

  • ISBN 9788326827228 
  • Autor Jerzy S Majewski 
  • Wydawnictwo Agora 
  • Ilość stron 344 
  • Rok wydania 2019 

Opis

WCIĄGAJĄCE OPOWIEŚCI O HISTORII WARSZAWSKICH KIN wydobywaJĄ Z NIEPAMIĘCI DZIESIĄTKI ANEGDOT, FILMÓW I POSTACI.
PRAWDZIWY RARYTAS DLA KINOMANÓW, a także wszystkich, KTÓRZY CHCĄ LEPIEJ POZNAĆ WARSZAWĘ.
Dawno, dawno temu, w zupełnie innej Warszawie… Tak można by zacząć opowieść o stołecznych kinach. Zaczęło się ponad 110 lat temu, a na korzystne rozkręcało po roku 1908, kiedy to pełną parą ruszyła elektrownia na Powiślu. W miarę jak energia elektryczna stawała się coraz powszechniej przystępna, otwierano kolejne iluzjony, zwłaszcza wzdłuż głównych ulic. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w mieście działało około 70 kin! Podobną ich liczbę udało się osiągnąć dopiero w latach 60. XX wieku. Dziś przybytków X muzy jest mniej aniżeli przed wojną, za to sal kinowych, ekranów oraz miejsc - widocznie więcej, królują bowiem wielosalowe multipleksy.
Najnowszy i najnowocześniejszy z nich - kino HELIOS - właśnie został otwarty w centrum handlowym Blue City. Ale współczesna Warszawa ma też minipleksy oraz kina studyjne, klubowe i muzealne, cieszące się podziwm wielu widzów, których nie zadowala popkulturowa przeciętna półka.
Książka Jerzego S. Majewskiego jest dowodem na to, że warszawskie kina zawsze były i nadal pozostają oknami na świat, w których tylko poprzez chwilę pojawiły się żelazne żaluzje. Były liczne, bywały efektowne i prawie za każdym razem zatłoczone. Odgrywały również rolę wymarzonego peronu 9 i 3/4 dla warszawiaków, którzy - nawet na moment - pragnęli uciec ze zbyt bolesnej rzeczywistości.
Tomasz Raczek
Jerzy S. Majewski - historyk sztuki, varsavianista, wieloletni dziennikarz, a dziś współpracownik "Gazety Wyborczej". Autor procesu "Warszawa nieodbudowana"publikowanego na łamach "Gazety Wyborczej" od 1993 roku, a poświęconego dziejom dawnej architektury warszawskiej, losom jej mieszkańców i stylowi ich życia. Autor m.in. "Spacerownika Warszawa w filmie".

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.