Menu

Kawaleria perska w okresie wczesnosasanidzki. Aspekty społeczne i militarne. (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788378892571 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Robert S Wójcikowski 
  • Wydawnictwo Napoleon V 
  • Ilość stron 300 
  • Rok wydania 2014 

Opis

Robert S. Wójcikowski, wychowanek Uniwersytetu Jagiellońskiego i absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego, stypendysta Fundacji z Brzezia Lanckorońskich i programu Socrates/Erasmus. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na problematyce Medii, jako pierwszego irańskiego organizmu państwowego o charakterze imperialnym, kulturze militarnej antycznego Iranu oraz kontaktach Irańczyków z innymi centrami cywilizacyjnymi w starożytności (Grecja, Rzym, Azja Centralna, Chiny, Barbaricum).

Irańska wojskowość, decydująca o sile imperiów Achemenidów, Arszakidów i Sasanidów, nadal pozostaje w cieniu innych tradycji militarnych, przede wszystkim greckiej i rzymskiej. Niniejsze studium stawia sobie za zadanie całościowe zaprezentowanie najmocniej wartościowej formacji irańskiej, jaką była na pewno konnica. Pierwszy tom koncentruje się na ukazaniu dziejów jazdy irańskiej na szerokim tle historycznym, począwszy od okresu Achemenidów, przez panowanie Aleksandra pokaźnego, rządy Seleukidów i czasy Arszakidów. Pokazuje także dzieje wojen za wczesnych Sasanidów, których wojska konne odegrały ważną rolę. Tak rozległa perspektywa czasowa umożliwia ukazanie zmian w strategii, taktyce i uzbrojeniu wojsk konnych i ich różnicowania od jednostek dedykowanych początkowo przede wszystkim do zwalczania wroga z dystansu, po wyspecjalizowane w tym celu formacje konnych łuczników i asygnowane do likwidacji opancerzonej piechoty szwadrony ciężkozbrojnej jazdy (katafraktoi). Początki tego cyklu sięgają już czasów panowania Achemenidów,udoskonalenie i wspaniałe wyzyskanie na polu walki związku taktycznego obu formacji przypadły na okres partyjski, a doświadczenia te były kontynuowane za Sasanidów.

Podtytuł: Konnica w iranie przed sasanidami
ISBN: 9788378892571
Kod paskowy: 9788378892571
Autorzy: Wójcikowski Robert S.
Wydanie: 1
Rok wydania: 2015
Kod wydawcy: 32456
Miejscowość: Oświęcim
ilość stron: 300
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 17.0x24.0cm
Głębokość (mm): 20
Waga: 0.726
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.