Menu

Krucjaty. Arabska perspektywa (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788365280466 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Paul M Cobb 
  • Wydawnictwo Astra 
  • Ilość stron 416 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Historia opowiedziana w tej książce niemal całkowicie opiera się na oryginalnych źródłach islamskich i ma na celu pokazanie, jak wydarzenia te odbierali sami przeciętniewieczni muzułmanie. Istnieje stanowczo bogaty materiał, który jednak nigdy dotąd nie był konsekwentnie wykorzystany jako podstawa do napisania nowej historii.

Jedną z przyczyn był fakt, że wielu uczonych nie było w stanie czytać tych źródeł. Problem ten kreuje jednak wyśmienity punkt widzenia. Większość historii krucjat jest spisana z perspektywy, którą można nazwać "klasyczną".

aczkolwiek składa się na nią mnóstwo najróżniejszych poglądów i interpretacji, to analizuje ona krucjaty niemal wyłącznie jako część historii Europy i solidnie opiera się na źródłach europejskich. W kontekście świata islamskiego krucjaty można, a wręcz trzeba, postrzegać z perspektywy dynamicznych relacji średniowiecznymi krajami i społecznościami islamskimi.

Trzeba na nie patrzeć jak na nierozdzielną część historii samej cywilizacji islamskiej. Wymaga to rozszerzenia geograficznego i chronologicznego kontekstu poza klasyczne obszary - a więc rozpoczęcia historii krucjat na długo przed nimi samymi i w miejscach odległych od Clermont i Jerozolimy.

Arabskie źródła postrzegają bowiem inwazję na Lewant podczas pierwszej krucjaty jako kolejny przejaw europejskiej agresji, która rozpoczęła się całe dekady wcześniej, w XI wieku, na terenie Hiszpanii i Sycylii.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.