Menu

Niepokonani. Wojna Polaków 1939-1945 (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788376745404 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Mark Johnson, Esti Medyńska 
  • Wydawnictwo Replika 
  • Ilość stron 304 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Jak Polacy walczyli i umierali — od Uralu po Normandię
Wojenne losy Polski i Polaków są powszechnie znane. Wrześniowa porażka, rozbiór kraju, niewolnicza tułaczka po terytoriach okupantów? niemieckiego i sowieckiego, a równocześnie nieustanna walka z agresorami? praktycznie na wszystkich frontach i w konspiracji. Głównie traktuje się te wszystkie batalie wyrywkowo. Rzadko i zwykle z trudem mówi się o nich razem, jednym tchem, a jeszcze rzadziej? w kontekście ludzkich losów; wydarzeń widzianych oczami zwykłego człowieka. Tym razem to się udało.
Autorzy przystępnym językiem mówią o zawiłych dziejach Polaków podczas drugiej wojny światowej. Piszą o „Blitzkriegu" w 1939 roku, o zmaganiach tych, którzy, uciekając przed nazistami, zostali deportowani do sowieckich Gułagów; o ich podziemnej walce o przetrwanie. Typowo jednak bez nadmiaru szczegółów piszą o ludziach i ich pogmatwanych wojennych losach. O pilotach, żołnierzach i marynarzach, paniach i dzieciach, którzy, choćby rozproszeni po świecie, łączyli siły w walce przeciwko narzuconej tyranii.
konsekwencją pracy Johnsona i Medyńskiej jest nieszablonowa, zwięzła, a zarazem bezstronna opowieść o odwadze i harcie ducha w trakcie wojny. Autorzy patrzą na Polaków „z zewnątrz", chłodnym okiem obserwatorów pozbawionych uwikłań politycznych i ideologicznych. Ich zdaniem wojenne dzieje naszych rodaków są tak niesamowite, iż nie wolno pozwolić im zaginąć w odmętach niepamięci. Nie kryją przy tym swojego szacunku i podziwu dla nich.
Swoją narrację wzbogacają niepublikowanymi dotąd wspomnieniami świadków i fotografiami. Wykraczają w ten sposób daleko poza rozważania ogólne czy akademickie, nadając historycznym faktom treść i barwy, jakie towarzyszyły codziennemu życiu w tamtych nieprzystępnych czasach.
Mark Johnson urodził się w Londynie w 1959 roku. Jego ojciec pochodził z Jamajki. Matka o korzeniach holendersko-szkockich straciła większość rodziny w Holocauście.
Na początku lat 70. Mark zaciągnął się do wojska. Służył na Jamajce, gdzie zwalczał handlarzy narkotyków i gangi na ulicach Kingston. Po odejściu z armii podjął współpracę z służbami celnymi.
Niepokonani to owoc jego pasji, którą jest historia militarna. To książka kierowana do szerokiego czytelnika. Opisując jeden z mniej rozumianych na Zachodzie epizodów współczesnej historii, starałem się przedstawić, jak działania wojenne – te, prowadzone na polach bitew, jak i poza nimi – wpłynęły na zwykłych ludzi, panów i kobiety. Z reguły skupiłem się na opisaniu prawdziwych ludzkich przeżyć i emocji ujętych na tle wydarzeń historycznych. Zaintrygowała mnie także niesamowita zawziętość okazana w obliczu porażki i okupacji oraz arcytrudnej wrogości w postaci represji i brutalności.
Mark Johnson mieszka aktualnie w sporej Brytanii, lecz większość czasu spędza podróżując i badając niedużo znane historie mniejszości etnicznych, mających olbrzymi wkład w zwycięstwa Aliantów w trakcie drugiej wojny światowej w Europie i Azji.
Esti Medyńska? urodzona w prima aprilis dziennikarka, tłumaczka i obserwatorka. Ślązaczko-Zaolzianka, która nie posługuje się ani jedną gwarą. Jej pasją są militaria i historia, stąd praca w angielskiej policji i pisanie książek o drugiej wojnie światowej. Podróżuje w każdej wolnej chwili, prowadząc wywiady z ocalałymi z tamtych wydarzeń.

Podtytuł: Wojna Polaków 1939-1945
Tytuł oryginału: Never Surrender: Poland's Long War
ISBN: 9788376745404
Kod paskowy: 9788376745404
Autorzy: Johnson Mark, Medyńska Esti
Tłumaczenie: Medyńska Esti
Wydanie: 1
Rok wydania: 2016
Kod wydawcy: 30411
Miejscowość: Zakrzewo
ilość stron: 304
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
PKWiU: 58.11.1
Format: 14.5x20.5cm
Głębokość (mm): 25
Waga: 0.345
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.