Menu

Nieznane rozmowy Józefa Piłsudskiego (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788375532593 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Artur Śliwiński|Władysław Baranowski 
  • Wydawnictwo Biały Kruk 
  • Ilość stron 224 
  • Rok wydania 2018 

Opis

dużo pisze się o Józefie Piłsudskim, lecz rzadko oddaje się głos jemu samemu. W tej książce jest inaczej.

Tu Marszałek przemawia do nas wprost. Rozmów z nim spisano podczas jego życia nie za mnóstwo, jeszcze rzadziej były publikowane w formie książkowej, trwałej - toteż nie są zbyt znane. A szkoda, gdyż Komendant nad wyraz dużo opowiadał w nich o sobie; o swoim życiu prywatnym, ale i swoich poglądach na Rzeczpospolitą oraz Europę. Są one często nawet bulwersujące, dodatkowo stosownie przewidywały rozwój sytuacji za lat kilka lub kilkanaście.

Zawarte w tej książce słowa Marszałka pochodzą z trzech źródeł. Pierwszym są "Rozmowy z Piłsudskim" legionisty, publicysty i dyplomaty Władysława Baranowskiego, które ukazały się pod koniec 1938 r., ale ani wtedy (z racji nadchodzącej wojny), ani potem nie przedarły się do masowej świadomości. Wybitny znawca życia i dzieła Józefa Piłsudskiego dr Bohdan Urbankowski tak skomentował pracę Baranowskiego: "Jest to uczciwe świadectwo człowieka, który pomimo fascynacji Marszałkiem zachował niezależność spojrzenia oraz inteligencję. Z upływem czasu wartość historyczna jego książki być może zblaknie, lecz socjologiczna i psychologiczna wzrośnie".

Drugie źródło to rozmowy z początku lat 1930., o które z myślą o monografii poprosił sam Marszałek, zwracając się do wybitnego przedwojennego pisarza, ale i polityka (przez moment choćby premiera) Artura Śliwińskiego; był on osobą szczególnie bliską Piłsudskiemu, poprzez pewien czas jego emisariuszem. Ten wszechstronnie utalentowany człowiek opublikował przed wojną wywiady z Marszałkiem w niskonakładowym periodyku "Niepodległość" - część z nich trafiła do tej książki. Autorka bogatej biografii Artura Śliwińskiego, Katarzyna Czekaj, słusznie stwierdziła, iż "Piłsudski wybrał do tego celu [rozmowy] osobę, którą darzył pełnym zaufaniem, w której obiektywny sąd i czyste intencje nigdy nie miał prawa wątpić". Trzecim źródłem jest "Ilustrowany Kurier rutynowy", który opublikował niezwykle ważne opinie Marszałka na temat przewrotu majowego, sformułowane zaledwie parę dni po zamachu.

Wszystkie te wypowiedzi uzupełniają naszą wiedzę na temat Józefa Piłsudskiego, prostują mnóstwo obiegowych opinii na jego temat i - świetnie się je czyta!

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.