Menu

O Niemczech i o sobie. Darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach! (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788365787101 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Heinrich Heine 
  • Wydawnictwo Kronos 
  • Ilość stron 752 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Heinricha Heinego tłumaczono w Polsce chętnie i często,głównie zwykle jako "poetę romantycznego". Heine jako myśliciel, choć na filozofię niemiecką wywarł wpływ stanowczy i długookresowy, był nad Wisłą długo ignorowany. Zapewne dlatego, iż w tej roli sytuował się raczej w - niezbyt u nas lubianej - sceptycznej tradycji oświecenia, którego pojęcie, zdaniem Theodora W. Adorno, "przechował w stanie nierozwodnionym". To jednak nie było oświecenie pierwotne, samo w sobie skłonne do pewnego dogmatyzmu, lecz raczej - jak je nazywa Peter Bürger - "drugie oświecenie": oświecenie, które potrafi zdobyć się na rewizję własnych aksjomatów, dostrzegające złożoność świata i jego dialektyczny charakter. To dlatego Heine, choć diagnozuje w myśli niemieckiej śmierć chrześcijaństwa, a spinozyzm ogłasza "ukrytą religią Niemiec", będzie kpił zarazem z fanatycznych i nieprzejednanych "mnichów ateizmu".
Autor Szkoły romantycznej to przy tym także mistrz eseju filozoficznego i krytycznoliterackiego. A choć współcześni mu zawodowi myśliciele nierzadko go lekceważyli, to jego analizy i diagnozy zdumiewająco należycie przetrwały próbę czasu. I trudno bez ich znajomości zrozumieć także Niemcy dzisiejsze.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.