Menu

Od Niepodległości do Niepodległości (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788376293240 
  • Oprawa miękka 
  • Autor praca zbiorowa 
  • Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej 
  • Ilość stron 510 
  • Rok wydania 2014 

Opis

Wiek XX należał do najtrudniejszych w dziejach państwa i narodu polskiego. Nieprzystępno ten okres opisać, tym bardziej w plastikowym skrócie. Naszym zamierzeniem było przedstawienie najnowszej historii Polski taką, jaką była. Bez narodowej mitologii, pokazującej losy Polaków jedynie w kolorze heroiczno-martyrologicznym. Jednocześnie jednak nie uważamy, żeby Polacy musieli się swojej historii wstydzić. Przedstawiamy dzieje Polski niepodległej i tej, która poprzez długie lata doświadczała jej braku. To właśnie niepodległość i zniewolenie naznaczyły dzieje państwa i narodu w XX w.

Za fundament wspólnej pamięci uznajemy trzy obfite wydarzenia historyczne. Pierwszym jest rozpoczęte czynem legionowym dzieło odzyskania niepodległości, walki o granice Polski i tworzenia zrębów własnej państwowości. Zwracamy uwagę na nieprzystępne uwarunkowania, kontekst wewnętrzny i międzynarodowy, w jakich ludzie przeróżnych narodowości i wyznań budowali państwo polskie. Drugim – walka w obronie Rzeczypospolitej, prowadzona na niemal wszelkich frontach II wojny światowej, powstanie Polskiego Państwa Podziemnego i największej podziemnej armii Europy – Armii Krajowej. To wówczas Polacy zdobyli się na nieznany w dziejach Polski wysiłek i poświęcenie, które niosły za sobą jeszcze niesłychane wcześniej nieodwracalne straty w elicie narodowej. Walkę tę kontynuowali także po wojnie, której zakończenie nie przyniosło oczekiwanej niepodległości. Trzecim z przełomowych wydarzeń polskiego wieku XX był opór przeciw komunistycznemu totalitaryzmowi zwieńczony zwycięskimi strajkami z sierpnia 1980 r., powstaniem „Solidarności" i jej długoletnią walką zakończoną odzyskaniem niepodległości w 1989 r. Przyniosło ono upragnioną wolność nie tylko Polsce, lecz i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś świat stoi przed nami otworem, każdy z nas może dowolnie kształtować swoją przyszłość. Warto pamiętać, komu tę wolność zawdzięczamy.

Książka stanowi jeden z wielu projektów związanych z badaniami i popularyzacją najnowszej historii Polski zainicjowanych przez Janusza Kurtykę – wybitnego historyka i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – naszego Szefa, który zginął wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim i wieloma doskonałościami polskiego życia publicznego, gdy zdążał złożyć hołd oficerom Wojska Polskiego zamordowanym siedemdziesiąt lat temu w Katyńskim Lesie.

Podtytuł: Historia Polski 1918-1989
ISBN: 9788376293240
Kod paskowy: 9788376293240
Autorzy: Dziurok Adam, Gałęzowski Marek, Kamiński Łukasz, Musiał Filip
Wydanie: 3
Rok wydania: 2014
Kod wydawcy: 30552
Miejscowość: Warszawa
ilość stron: 510
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 17.5x24.5cm
Głębokość (mm): 26
Waga: 0.892
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.