Menu

Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej tom 1- bezpłatny odbiór zamówień w Krakowie (płatność gotówką lub kartą). (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380623132 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Robert I Frost 
  • Wydawnictwo Rebis 
  • Ilość stron 840 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Historia jednego z najdłużej trwających związków politycznych w historii Europy.
Historię Europy Wschodniej zdominowała opowieść o ekspansji Imperium Rosyjskiego, lecz Rosja stała się mocarstwem dopiero po roku 1700. Przez trzysta lat największą potęgą Europy Wschodniej było państwo powstałe na skutek zawarcia unii przez Królestwo Polskie i znaczne Księstwo Litewskie. Unia ta należała do najdłużej trwających unii politycznych w dziejach Europy. Ponieważ jednak jej żywot dobiegł końca u schyłku XVIII wieku, w ramach procesu, który myląco nazywany jest „rozbiorami Polski", w standardowych ujęciach historii europejskiej jej dzieje przedstawia się jedynie pobieżnie.
Pierwszy tom Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej opowiada o kształtowaniu się opartego na konsensusie, wielonarodowego i pluralistycznego pod względem religijnym państwa, które budowano zarówno oddolnie, jak i odgórnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny, a także podboju. Ta zrodzona w latach 1385?1386 wizja unii politycznej okazała się pociągająca dla Polaków, Litwinów, Rusinów i Niemców, a następnie jeszcze mieszkańców Prus (1454) i Inflant (1561). We wnętrzu unii toczyły się niejednokrotnie zażarte pokaźny o jej charakter, wzajemne nieporozumienia nigdy nie przeważyły nad wizją Rzeczypospolitej jako unii ludów stanowiącej jedną wspólnotę polityczną obywateli pod panowaniem monarchy elekcyjnego. Robert Frost podważa dotychczasowe interpretacje związku Polski i Litwy wypaczone przez pogląd, zgodnie z którym pojawienie się suwerennego państwa narodowego stanowi istotę politycznej innowacyjności, i pokazuje unię polsko-litewską jako podręcznikowy przykład „państwa złożonego".

Tytuł oryginału: The Oxford History of Poland-Lithuania vol. 1
ISBN: 9788380623132
Kod paskowy: 9788380623132
Autorzy: Frost Robert I.
Tłumaczenie: Fiedorek Tomasz
Wydanie: 1
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 20265
Miejscowość: Poznań
ilość stron: 846
Oprawa: Twarda z obwolutą
PKWiU: 58.11.19.0
Format: 15.0x22.5cm
Głębokość (mm): 5
Waga: 1.174
Język oryginału: angielski
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.