Menu

PAKIET Mengele - Polowanie na Anioła + Byłem Asystentem

Cechy produktu

  • Autor Miklós Nyiszli 

Opis

Tytuł: Mengele. Polowanie na anioła śmierci z Auschwitz - Posner Gerald L., Ware John

Okładka: twarda Rok wydania: 2019 liczba stron: 416 wymiary: 17 x 24,0 cm ISBN: 9788324055029

W kilka minut decydował o życiu i śmierci tysięcy osób. Bez mrugnięcia okiem wysyłał więźniów do komór gazowych. Z tych, których pozostawił przy życiu, wybierał „obiekty" swych eksperymentów. Nigdy nie poniósł za to kary.

Josef Mengele jest uzdolnionym i wrażliwym dzieckiem, przewyższającym intelektem swych braci. W szkole interesuje się sztuką i muzyką. Jak to osiągalne, że kilkanaście lat później zostaje szanowany za jednego z najokrutniejszych nazistowskich morderców?

Staje się żywym symbolem hitlerowskiego „ostatecznego rozwiązania" w całej jego potworności. Krótkim gestem dłoni wysyła czterysta tysięcy więźniów na śmierć w komorach gazowych. W Auschwitz przeprowadza makabryczne eksperymenty medyczne. Szczególną uwagą darzy bliźnięta, którym wstrzykuje bakterie powodujące tyfus, wykonuje amputacje bez znieczulenia, umyślnie zakaża rany. Z powodu swojego okrucieństwa zostaje nazwany poprzez więźniów Aniołem Śmierci.

Po wojnie Menegle ucieka z Europy. Dawni naziści organizują dla niego paszporty i schronienie. Wspiera go rodzina, z którą jest w stałym kontakcie. Wiedzie spokojne życie ze swoją nową żoną. Nie przyjmuje do wiadomości tego, jak sporo zła wyrządził. Unika nie tylko kary,dodatkowo wyrzutów sumienia.

Śledztwo biograficzne odkrywające sekrety życia jednego z najokrutniejszych zbrodniarzy wojennych.

Tytuł:BYŁEM ASYSTENTEM DOKTORA MENGELE - Miklós Nyiszli

Okładka: miękka Rok wydania: 2010 ilość stron: 201 rozmiary: 14,5 x 20,5 cm ISBN: 978-83-921567-4-1

"Byłem asystentem doktora Mengele" - Miklós Nyiszli spisał swoje obozowe wspomnienia w niedługim czasie po wojnie. Zostały one opublikowane po raz pierwszy w języku węgierskim w 1946 r. I doczekały się przekładów na sporo języków. W Polsce po raz pierwszy ukazały się w 1966 r. W tłumaczeniu T. Olszańskiego pod tytułem "Pracownia doktora Mengele". Następne wydanie ukazało się w 1996 pod tytułem "Byłem asystentem doktora Mengele". Obecne tu prezentowane jest trzecim z kolei wydaniem polskim, uzupełnionym o materiały ilustracyjne i życiorys Autora. Dr Miklós Nyiszli pisząc swoją książkę, polegał jedynie na własnej pamięci i relacjach kolegów przekazywanych w czasie pobytu w obozie - nie miał możności skonfrontowania wspomnień z dokumentami, jakie są znane dzisiaj. Dlatego książka jest zaopatrzona w przypisy wyjaśniające pewne nieścisłości w relacji Autora. Jest to duża zaleta tego wydania.Autor jako więzień na polecenie doktora SS Josefa Mengele wykonywał sekcje zwłok bliźniąt i karłów poddawanych przez niego eksperymentom medycznym oraz pełnił funkcję lekarza esesmanów i więźniów zatrudnionych przy obsłudze komór gazowych i krematoriów. Będąc zakwaterowanym w jednym z pomieszczeń na terenie krematorium I (II) w Brzezince (w dokumentacji obozowej stosowano dwóch numeracji krematoriów), dr Nyiszli miał praktycznie wgląd w najbardziej strzeżone tajemnice obozu - masowego mordowania tysięcy ludzi w komorach gazowych. Był świadkiem uśmiercenia kilku tysięcy Żydów z obozu rodzinnego dla Żydów z Terezina, a następnie Cyganów z obozu cygańskiego. Obserwował przebieg buntu Sonderkommando, w czasie którego sam nieomal nie został zabity. Poprzez cały czas pobytu w obozie był przeświadczony, iż w końcu spotka go ten sam los co innych świadków pracujących w krematoriach. Zdawał sobie sprawę z tego, iż wszyscy świadkowie tak okrutnych morderstw muszą być straceni, a dzięki swojej specjalizacji w zakresie medycyny sądowej okres, w którym pozostawał przy życiu, został nieco wydłużony.Jednym z znacznych oczekiwań dr. Nyiszli podczas,pobytu w obozie było to, żeby o tych wszystkich okrutnych procederach, jakie miały miejsce w obozie, dowiedział się świat. Autorowi udało się przetrwać, odzyskać wolność i zdać relację z tego co widział. O tym wszystkim możecie Państwo przeczytać w proponowanej przeze mnie książce..

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.