Menu

PAKIET Odebrane dzieciństwo + Kobiety ciężarne i dzieci urodzone w KL Auschwitz + Dzieciństwo w Pasiakach

Cechy produktu

  • Autor Bogdan Bartnikowski 

Opis

Tytuł: Odebrane dzieciństwo. Dzieci wyzwolone w Auschwitz

Okładka: twarda Rok wydania: 2020 liczba stron: 514 wymiary: 16,5 x 24,5 cm ISBN: 978-83-7704-342-4

Publikacja poświęcona jest losom najmłodszych więźniów obozu – 750 dzieciom i nieletnim, którzy znajdowali się w Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau w momencie wkroczenia tam Armii Czerwonej 27 stycznia 1945 roku.

Książka składa się z siedmiu części. Pierwsza to rys historyczny ukazujący: historię deportacji do Auschwitz dzieci rozmaitych narodowości, chaotyczne decyzje podejmowane poprzez esesmanów w stosunku do dzieci w okresie ewakuacji więźniów, sytuację w obozie tuż przed wyzwoleniem, w jego trakcie i w pierwszych tygodniach po wyzwoleniu, gdy na ratunek ocalonym pospieszyli mieszkańcy Oświęcimia i okolic, a także personel lekarsko-pielęgniarski Polskiego Czerwonego Krzyża. Autorka opisuje również skomplikowane powroty do życia na wolności ocalonych dzieci, ich dramaty z powodu utraty wszelkich bliskich i minimalne radości tych, które zdołały odnaleźć przynajmniej jedno z rodziców lub rodzeństwo. Sporo osieroconych dzieci zostało adoptowanych i później przez lata szukało swych korzeni, mnóstwo musiało dorastać w sanatoriach albo domach dziecka.

Część drugą stanowią wykazy nazwiskowe wyzwolonych dzieci, podzielone według narodowości (dzieci z: Polski, Węgier, Czechosłowacji, ZSRR, Francji, Holandii, Jugosławii, Włoch, Niemiec, Austrii, Grecji i Belgii). Obejmują nazwiska 521 dzieci do 15 roku życia i 229 w wieku 15-18 lat.

Na najobszerniejszy rozdział książki złożyły się biogramy 56 wyzwolonych dzieci i młodocianych. Po biogramach uratowanych przedstawione zostały sylwetki czworga osób niosących ratunek najmłodszym ofiarom Auschwitz w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu. Są to w głównej mierze osoby, które zajęły się leczeniem chorych i osłabionych dzieci.

Dwie ostatnie części publikacji to bogaty materiał ilustracyjny (zdjęcia i dokumenty) pozyskany z archiwów,również ze zbiorów prywatnych oraz dobór relacji i wspomnień na temat dzieci w Auschwitz w trakcie ewakuacji oraz w trakcie i po wyzwoleniu.

Tytuł: Głosy Pamięci 5. Kobiety ciężarne i dzieci urodzone w KL Auschwitz

Okładka: miękka Format: 25 x 18cm ilość stron: 102 ISBN: 987-83-60210-94-9

linia "Głosy Pamięci" powstała jako odpowiedź na niejednokrotnie pojawiające się prośby o udostępnienie dodatkowych tworzyw źródłowych związanych z rozmaitymi zagadnieniami z historii KL Auschwitz.

Losy pań ciężarnych i dzieci urodzonych w obozie opisała we wstępie do zeszytu Helena Kubica, pracownik naukowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

nierozdzielną część książki stanowią poruszające relacje byłych więźniarek, które pracowały jako położne w obozie, jak i samych matek, które w obozie rodziły swe dzieci. Są to historie tragiczne — większość pań straciła swe dzieci: albo w wyniku aborcji dokonywanej przymusowo w obozie, albo zaraz po wydaniu ich na świat.

dobór dokumentów związanych z tematem jest dopełnieniem całości.

Tytuł: Dzieciństwo w pasiakach - Bogdan Bartnikowski

Okładka: twarda Rok wydania: 2019 ilość stron: 264 wymiary: 13.5 x 20.6 cm ISBN: 9788381691338

Wstrząsająca opowieść o obozie Auschwitz widzianym oczyma dziecka.

Zacząłem więc spisywać wspomnienia moje, moich koleżanek i kolegów. Z nadzieją, iż jak je napiszę, to one ode mnie odejdą. Niestety, tak się nie stało...

Bogdan Bartnikowski miał 12 lat, kiedy w nocy z 11 na 12 sierpnia 1944 roku znalazł się z mamą na rampie KL Auschwitz-Birkenau. Jego opowieść to jedno z najistotniej poruszających świadectw dziecięcej wrażliwości wobec piekła obozowej rzeczywistości.

Wydanie gromadzi dotychczas niepublikowany tekst „Chór w Birkenau".

Bogdan Bartnikowski – urodzony w 1932 r. W Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego, po opanowaniu dzielnicy Ochota, gdzie mieszkał, poprzez oddziały RONA (Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa), wraz z matką został wypędzony z domu i skierowany do obozu przejściowego w Pruszkowie (tzw. Durchgangslager 121), skąd 12 sierpnia 1944 r. Zostali obydwoje wywiezieni do KL Auschwitz-Birkenau. W obozie został zarejestrowany jako więzień 192731. Przebywał w Birkenau: najpierw w bloku dziecięcym obozu kobiecego, następnie w sektorze B11a obozu męskiego, gdzie byli więzieni chłopcy z Warszawy.

11 stycznia 1945 r. Został razem z matką ewakuowany do Berlina-Blankenburga (komando robocze obozu Sachsenhausen), gdzie do wyzwolenia w dniu 22 kwietnia 1945 r. Pracował przy odgruzowaniu miasta. Po wyzwoleniu powrócił wraz z matką do Warszawy. W Powstaniu Warszawskim stracił ojca. Przerwaną przez wojnę naukę kontynuował w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego. Po odbyciu służby wojskowej pracował jako dziennikarz.

mając w pamięci przeżycia z okresu okupacji i uwięzienia w obozach koncentracyjnych, napisał i wydał książki o losach polskich dzieci w latach wojny: zbiór opowiadań Dzieciństwo w pasiakach (1969, 1972, 1989), a także powieści Daleka droga (1971), Powrót nad Wisłę (1972) i Dni długie jak lata (1989). Aktualnie jest na emeryturze. Pracuje społecznie w Związku Literatów Polskich i Związku Powstańców Warszawskich. Odznaczony został Krzyżem Oświęcimskim, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.