Menu

PAKIET Odebrane dzieciństwo + Kobiety ciężarne i dzieci urodzone w KL Auschwitz

Cechy produktu

  • Autor Helena Kubica 

Opis

Tytuł: Odebrane dzieciństwo. Dzieci wyzwolone w Auschwitz

Okładka: twarda Rok wydania: 2020 ilość stron: 514 rozmiary: 16,5 x 24,5 cm ISBN: 978-83-7704-342-4

Publikacja poświęcona jest losom najmłodszych więźniów obozu – 750 dzieciom i nieletnim, którzy znajdowali się w Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau w momencie wkroczenia tam Armii Czerwonej 27 stycznia 1945 roku.

Książka składa się z siedmiu części. Pierwsza to rys historyczny pokazujący: historię deportacji do Auschwitz dzieci różnorodnych narodowości, chaotyczne decyzje podejmowane przez esesmanów w stosunku do dzieci w okresie ewakuacji więźniów, sytuację w obozie tuż przed wyzwoleniem, w jego trakcie i w pierwszych tygodniach po wyzwoleniu, gdy na ratunek ocalonym pospieszyli mieszkańcy Oświęcimia i okolic i personel lekarsko-pielęgniarski Polskiego Czerwonego Krzyża. Autorka opisuje też niełatwe powroty do życia na wolności ocalonych dzieci, ich dramaty z powodu utraty wszelkich bliskich i niepokaźne radości tych, które zdołały odnaleźć przynajmniej jedno z rodziców albo rodzeństwo. Sporo osieroconych dzieci zostało adoptowanych i później przez lata szukało swych korzeni, niemało musiało dorastać w sanatoriach lub domach dziecka.

Część drugą stanowią wykazy nazwiskowe wyzwolonych dzieci, podzielone według narodowości (dzieci z: Polski, Węgier, Czechosłowacji, ZSRR, Francji, Holandii, Jugosławii, Włoch, Niemiec, Austrii, Grecji i Belgii). Obejmują nazwiska 521 dzieci do 15 roku życia i 229 w wieku 15-18 lat.

Na najobszerniejszy rozdział książki złożyły się biogramy 56 wyzwolonych dzieci i młodocianych. Po biogramach uratowanych przedstawione zostały sylwetki czworga osób niosących ratunek najmłodszym ofiarom Auschwitz w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu. Są to z reguły osoby, które zajęły się leczeniem chorych i osłabionych dzieci.

Dwie ostatnie części publikacji to bogaty materiał ilustracyjny (zdjęcia i dokumenty) pozyskany z archiwów,także ze zbiorów prywatnych oraz dobór relacji i wspomnień na temat dzieci w Auschwitz podczas ewakuacji, a także podczas i po wyzwoleniu.

Tytuł: Głosy Pamięci 5. Kobiety ciężarne i dzieci urodzone w KL Auschwitz

Okładka: miękka Format: 25 x 18cm liczba stron: 102 ISBN: 987-83-60210-94-9

seria "Głosy Pamięci" powstała jako odpowiedź na niejednokrotnie pojawiające się prośby o udostępnienie dodatkowych tworzyw źródłowych związanych z różnymi zagadnieniami z historii KL Auschwitz.

Losy kobiet ciężarnych i dzieci urodzonych w obozie opisała we wstępie do zeszytu Helena Kubica, pracownik naukowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

nienaruszalną część książki stanowią poruszające relacje byłych więźniarek, które pracowały jako położne w obozie, jak i samych matek, które w obozie rodziły swe dzieci. Są to historie tragiczne — większość pań straciła swe dzieci: albo w wyniku aborcji dokonywanej przymusowo w obozie, albo zaraz po wydaniu ich na świat.

wybór dokumentów związanych z tematem jest dopełnieniem całości.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.