Menu

PAKIET To nie deszcz, to ludzie + Moje życie zaczeło się od końca

Cechy produktu

  • Autor Halina Birenbaum 

Opis

Tytuł: To nie deszcz, to ludzie - Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll

Rok wydania: 2019 ilość stron: 456 wymiary: 16.5x24.0 cm ISBN: 978-83-268-2837-9

MIŁOŚĆ I PAMIĘĆ OCALONE Z HOLOCAUSTU

zawsze patrzy przed siebie: „Przeszłość żyje obok mnie, ale ja nie żyję przeszłością". Jeśli kocha, to całą sobą: „Ja nie wierzyłam, gdy mówili, że Boga trzeba kochać więcej wszelkich. Myślałam zawsze: ja moją mamę kocham więcej niż Boga, więcej niżeli wszystko". Miała trzynaście lat, gdy straciła ukochaną matkę na Majdanku, gdzie zostały wywiezione z warszawskiego getta. Była również więźniarką Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, a także Neustadt-Glewe. Przywraca pamięć o tych, których nie pamiętałby już nikt. Odważnie mówi o sprawach, o których z zasady się milczy.

Jeden z najistotniejszych od lat głosów z głębi Shoah, nad wyraz poruszające świadectwo siły życia, kobiecości i pamięci. W głębokiej i osobistej rozmowie z Moniką Tutak-Goll Halina Birenbaum wspomina swoje dzieciństwo w Warszawie, dojrzewanie w getcie, zamordowanie rodziców, pierwszą miłość w Auschwitz, a także odzyskaną wolność, drogę do Izraela i budowanie na nowo państwa i rodziny.

Ta przejmująca herstoria – książka pisana z perspektywy damskiej – to opowieść o sprzecznościach i podobieństwach: o Polsce i Izraelu, o łączeniu macierzyństwa z pisaniem, o wpływie Zagłady na relacje z innymi, o zazdrości i miłości, o lęku przed stratą, o wyzwoleniu z poczucia winy wobec dzieci. A nade wszystko to manifest chęci życia i pojednania – nie tylko między krajami, ale także pomiędzy ludźmi i rodzinami.

Halina Birenbaum (ur. 15 września 1929 r. W Warszawie) – polsko-izraelska pisarka, poetka, tłumaczka. W czasie wojny w getcie warszawskim, a następnie więziona w obozach na Majdanku, Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Od 1947 roku mieszka w Izraelu. Autorka książek: Nadzieja umiera ostatnia (1967), Powrót do ziemi praojców (1991), Każdy odzyskany dzień (1998), Wołanie o pamięć (1999), Echa dalekie i bliskie. Spotkania z młodzieżą (2001), Życie każdemu drogie (2005), Ludzie wciąż pytają (2014) i tomów poezji: choćby gdy się śmieję (1990), Nie o kwiatach (1993), Jak można w słowach (1995) i tomu wierszy skategoryzowanych Moje życie zaczęło się od końca (2010).

W 1999 r. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 r. Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała Halinie Birenbaum tytuł Człowieka Pojednania, w 2018 r. Została Honorową Obywatelką miasta stołecznego Warszawy i Superbohaterką „Wysokich Obcasów".

Monika Tutak-Goll - reporterka, redaktorka i wicenaczelna „Wysokich Obcasów". Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, gender studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Szkoły Reportażu w Instytucie Reportażu. Od lat zajmuje się motywem praw pań w Polsce.

Tytuł: Moje życie zaczęło się od końca - Halina Birenbaum Format: 14,5 x 20cm ilość stron: 336 ISBN: 978-83-7704-014-0

Halina Birenbaum urodziła się w 1929 roku w Warszawie. Okupację niemiecką przeżyła w getcie warszawskim, na Majdanku, w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych w Niemczech. Podczas wojny straciła całą swoją rodzinę. W 1947 roku wyjechała do Izraela, gdzie mieszka do teraz. Jest pisarką, poetką i tłumaczką. W 1967 roku ukazały się jej wstrząsające wspomnienia z czasów wojny pt. "Nadzieja umiera ostatnia", a w latach 1987-2004 — pięć tomików wierszy.

"Moje życie zaczęło się od końca" — tom po raz pierwszy obejmujący całość dorobku poetyckiego więźniarki Auschwitz ocalałej z Zagłady.

Jest to poezja naznaczona typowo tragedią Szoa, wspomnieniami o członkach najbliższej rodziny, zmaganiem z przeszłością i teraźniejszością. Ale jest to również poezja poszukująca nowych dróg, umiejąca zobaczyć sens życia i wartość człowieka.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.