Menu

Pisarze z nrd wobec przełomowych wydarzeń w europie środkowo-wschodniej (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788373839274 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Magdalena Latkowska 
  • Wydawnictwo Scholar 
  • Ilość stron 180 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Autorka w kompetentny sposób i w szerokim ujęciu relacjonuje najważniejsze aspekty reakcji wschodnioniemieckich twórców na przełomowe w bloku wschodnim wydarzenia społeczno-polityczne. (…)
niebanalne rozważania Magdaleny Latkowskiej dotyczą wydarzeń 1956 roku. Poznański Czerwiec i polski Październik stały się już wcześniej przedmiotem zainteresowania polskich i niemieckich badaczy. Autorka wprowadza do dyskursu nowe dane i poszerza go o wcześniej nieuwzględnioną (albo użytkowaną w ograniczonym stopniu) bazę źródłową. Bardzo ważnym elementem publikacji jest zwrócenie uwagi na XX Zjazd KPZR w Moskwie. W połączeniu z analizą recepcji wydarzeń na Węgrzech uzyskujemy kompleksowy obraz reakcji wschodnioniemieckich pisarzy na niepokoje roku 1956 w obozie socjalistycznym.
Jeszcze obszerniejsze zainteresowanie badaczy wywołały wschodnioniemieckie reakcje na rozwój sytuacji w Polsce w okresie Solidarności. Badając postawy literatów, autorka uwzględniła w tym kontekście na dodatek pisarzy pochodzących z NRD, którzy wyemigrowali do drugiego państwa niemieckiego, np. Ericha Loesta, Wolfa Biermanna, Jürgena Fuchsa, Ulricha Schachta.
Najważniejszymi i najlepiej ukazanymi spośród przedstawionych wydarzeń są niepokoje towarzyszące Praskiej Wiośnie 1968 roku. Prekursorskie - w kontekście polskich badań - opracowanie w pełni ukazuje skalę zróżnicowanych reakcji związanych z publiczną działalnością literatów, informując przy tym ewolucję postaw skorelowaną z rozwojem sytuacji politycznej.
Z recenzji wydawniczej dr. Hab. Dariusza Wojtaszyna

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.