Menu

Polskie Państwo Podziemne i Żydzi w czasie II wojny światowej - JOSHUA D. ZIMMERMAN. DARMOWA DOSTAWA DO KIOSKU RUCHU OD 24,99ZŁ (opr. broszurowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788301196868 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Joshua D. Zimmerman 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe Pwn 
  • Ilość stron 744 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Pierwsze pełne studium jednego z ważniejszych i bardziej kontrowersyjnych tematów w stosunkach polsko-żydowskich w XX wieku? relacji polskiego podziemia w czasie II wojny światowej z Żydami. Autor szuka odpowiedzi na niemało niełatwych, czasem bolesnych pytań: Jakie było oficjalne stanowisko władz Polskiego Państwa Podziemnego wobec Żydów w Warszawie i w innych rejonach Polski? Czy temat Żydów pojawiał się w prasie podziemnej i w jaki sposób go prezentujeno? Jaką rolę odegrało Polskie Państwo Podziemne w rozpowszechnieniu w wolnym świecie wieści o Zagładzie? Czy kiedy w 1942 roku zaczęły się deportacje z gett do obozów zagłady, zapasy broni i amunicji zostały udostępnione Żydom pragnącym stawić opór? Wreszcie, jaka była postawa podziemia wobec uciekinierów z gett i obozów, którzy zamierzali dołączyć do polskiego ruchu oporu albo budujeli własne oddziały partyzanckie?Korzystając z dokumentów skategoryzowanych w archiwach w Polsce, wielkiej Brytanii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych, świadectw i wspomnień, a także z osobistych rozmów z byłymi członkami Armii Krajowej i ocalałymi z Zagłady, zarówno w Szwajcarii, Izraelu, Polsce, obszernej Brytanii, jak i w Stanach, autor w sposób wyważony ukazuje mozaikę postaw i reakcji na katastrofę, która dotknęła europejskich Żydów.

prezentuje całą złożoność sytuacji? od ratowania Żydów z narażeniem życia, przez służbę żydowskich żołnierzy w armii podziemnej, po przejawy antysemityzmu: prześladowania, denuncjacje czy nawet morderstwa.

Opisuje militarne, cywilne i polityczne frakcje Polskiego Państwa Podziemnego, także sylwetki przywódców podziemia. Rozróżnia postawy władz, dowódców i zwykłych żołnierzy, wyjaśnia zmiany zachodzące na kolejnych etapach wojny i na specyfikę regionalną.

Wychodzi poza jednoznaczne oceny i nie boi się zwrócić uwagi na to, że historia nie jest czarno-biała.Książka po raz pierwszy ukazała się w 2015 roku w języku angielskim nakładem Cambridge University Press.

Intencją autora było to, by przedstawić rzetelny obraz relacji Żydów z polskim podziemiem w okupowanym kraju, oparty na mocnym i przeróżnym materiale źródłowym.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.