Menu

Polskie śląskie nazwisko (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788371649431 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Lucyna Smykowska-Karaś 
  • Wydawnictwo Śląsk 
  • Ilość stron 598 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Ostatni, pożegnalny gryps dotarł do rodziców i żony „Tadeusza" wiosną 1947 roku. Przyniósł go były więzień obozu w Auschwitz na zapamiętany adres przy ulicy Batorego 2 w Katowicach, gdzie mieszkali Wróblowie i gdzie w czasie okupacji był konspiracyjny punkt kontaktowy. Anonimowy posłaniec wręczył go nic o sobie nie mówiąc, tylko tyle, że pochodzi z Chorzowa isporo przeszkód pokonał, aby ten list przekazać rodzinie zabitego współtowarzysza niedoli, któremu to przyrzekł tuż przed egzekucją. Nosił go w bucie, ukryty pomiędzy obcasem a podeszwą i mimo rewizji, jaką hitlerowcy przeprowadzili podczas zarządzonej przez nich ewakuacji obozu, ocalił tę małą kartkę papieru – świadectwo męczeństwa – od zniszczenia i zbezczeszczenia poprzez wroga. Pozostał wierny nie tylko koledze,ponadto samemu sobie, wypełniając tak trudną misję.

Małą kartkę, mniejszą niż ze szkolnego zeszytu, pożółkłą i sfatygowaną, złożoną we czworo, trzymam finezyjnie w dłoniach tak, jak się trzyma relikwie najświętsze. Papier jest już prawie przetarty dlatego finezyjnie rozprostowuję i ze wzruszeniem przyglądam się słowom zapisanym kopiowym ołówkiem. Nie trudno je odczytać, mimo, że papier pokryty jest brązowymi plamami. Te plamy, a raczej regularnie odciśnięte ślady, to znaki pochodzące z rdzy od gwoździ buta, w którym list był przechowywany.

ISBN: 9788371649431
Kod paskowy: 9788371649431
Autorzy: Smykowska-Karaś Lucyna
Kod wydawcy: 20286
liczba stron: 598
Format: 15.5x23.5cm
Głębokość (mm): 30
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.