Menu

Poskromienie samurajów (opr. broszurowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788323330325 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Ikegami Eiko 
  • Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 
  • Ilość stron 432 
  • Rok wydania 2011 

Opis

Książka ma pomóc zrozumieć historię Japonii i zmierzyć się z często stawianym pytaniem o to, jak naród, który osiągnął tak wielkie sukcesy w postępowych technikach, uprzemysłowieniu i zarządzaniu, może preferować sztampowe, kolektywne myślenie i trwać w niezmienności przy jednoczesnym zniechęcaniu do wybujałego indywidualizmu i postępowości. Książka zaprzecza temu stereotypowi, wykazując, że indywidualizm jest w Japończyku inherentny, tyle iż jego istota i źródła – w porównaniu z „człowiekiem Zachodu" – tkwią gdzie indziej.
(…) O samurajskim honorze i o samurajskich rejteradach z pól bitewnych, o samurajskiej niechęci i chęci do umierania, znanym harakiri i tym podobnych tematach dowie się zaskakująco dużo nowego choćby uważny czytelnik literatury japonistycznej. I niemało z tego, co wie, zapewne zechce przewartościować i przeformułować.
Z recenzji prof. Dra hab. Alfreda F. Majewicza
Przedmiotem analiz Ikegami są szeroko pojęte źródła historyczne, a nie tylko rozprawy na temat ducha samurajskiego, z których większość nie reprezentuje w pełni mentalności warstwy samurajskiej, będąc uwikłana w ideologiczny i polemiczny dyskurs. Autorka prześledziła poszczególne etapy rozwoju struktur społeczeństwa, w którym władze prawowała powłoka wojowników, zwracając szczególna uwagę na powtarzający się cykl dezintegracji i reorganizacji, związany z działalnością silnych jednostek, które potrafiły wprowadzić zmiany także dzięki własnemu uporowi i determinacji.
Z recenzji dr hab. Agnieszki Kozyry prof. UW
Ikegami poddaje analizie państwo japońskie z taką wprawą, że rozwiewają się stare przesądy, a japońska ścieżka rozwojowa, z całą swą odrębnością, zyskuje ujęcie umożliwiające porównywanie jej z innymi doniosłymi przypadkami tworzenia państwa. Właściwości standardowe Japonii, które niegdyś wydawały się osobliwościami tajemniczej kultury, w kompetentnym ujęciu Ikegami stają się zrozumiałymi konsekwencjami doniosłej transformacji politycznej.
Charles Tilly, Columbia University

EIKO IKEGAMI jest profesorem socjologii na Uniwersytecie Harvarda

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.