Menu

Radość życia. Jednodniówka Łódzkiego Oddziału ZHP (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380955110 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Jednodniówka ZHP 
  • Wydawnictwo Impuls 
  • Ilość stron 92 
  • Rok wydania 2018 

Opis

seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć" ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.
Reprint wydania z 1927 roku "Radość życia. Jednodniówka Łódzkiego Oddziału ZHP"
Radość życia
Radość życia! Coś niepojętego, zdawałoby się, w naszych czasach, pełnych smutku, udręczeń, kataklizmów, zbrodni Zjawisko jakieś nadziemskie, niebiańska promienna, słoneczna, lekka, w blaskach cała, cała jak słońce, jak uśmiech — płynąca wśród kwiatów i uśmiechów dziecięcych przez góry i doliny ziemskie — siejąca swe blaski i jasność na wsze strony pełnemi dłońmi ku ludziom zwróconemi. To radość życia. Lecz jakże wygląda na ułudę, na miraż, na coś tylko mitycznego, legendarnego! A jednak, a jednak toż to przecież jest istota życia człowieka. Bóg prawidłowy, stwarzając człowieka dla chwały swej, utworzył go dla radości i ten mu jedyny dał w naturze pęd nieprzeparty: ku szczęściu, ku radości. Jeżeli więc niema tej radości, zginęła gdzieś w pędzie człowieka przez wieki — to człowiek to uczynił przez swą wolną, lecz słabą wolę. Jeżeli to on winien, a Bóg zamiarów swych nie zmienił, bo ma je odwieczne, za każdym razem te same — to i on jeszcze, człowiek, z Bożą pomocą, mocen jest znowu ją odnaleźć, ożywić, rozdmuchać. Nie każdy to potrafi — prawda! — ale może choć jeden taki się wyszuka.
Byle zacząć — już dalej pójdzie wszystko swym pędem. Któż to będzie taki? — Ludzie sędziwi, patrjarchowie rodzin, osiwiali bojownicy życia, ojcowie nasi?
Takby być powinno. Ale, niestety, oni jeszcze nie mogą otrząsnąć się od tych gromów, które w nich uderzyły, w chwili, gdy słońce na niebie świeciło, gdy nic nie zapowiadało zbliżającej się burzy. A później — oszołomieni, ogłuszeni, zrozpaczeni wreszcie, gdy wszystko dokoła nich w gruzy się waliło, gdy ledwo z życiem, okryci ranami, obdarci i wynędzniali wydobyli się z tego piekła, które rozszalało nad ziemią naszą, musieli stanąć, mimo chwiejących się nóg, mimo gasnących sił, do walki z nędzą i jej konsekwencjami, ze złem i zbrodnią.
I walczą do dzisiaj. Już im może lepiej, już przejaśniło się nieco niebo nad ich głowami — ale w duszach ich pozostanie do końca życia przerażenie, gorycz, jad, nieufność, śmierć
Nic od nich więc, ale dla nich, którzy nas sobą osłonili w tym potopie złego, szukać i niecić winniśmy radość życia.

Podtytuł: Jednodniówka Łódzkiego Oddziału ZHP
ISBN: 9788380955110
Kod paskowy: 9788380955110
Wydanie: 1
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 21984
Miejscowość: Kraków
ilość stron: 92
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.2x13.2
Głębokość (mm): 9
Waga: 0.125
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.