Menu

Roczniki czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788301160784 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Długosz Jan 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe Pwn 
  • Ilość stron 512 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Roczniki czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego to jedno z najważniejszych źródeł do historii Polski przeciętniewiecznej i jedno z najwybitniejszych dzieł średniowiecznej historiografii europejskiej. Ich autor, Jan Długosz, w 12 księgach opisał dzieje Polski począwszy od legendarnych początków naszego kraju, na 1480 roku skończywszy. W swojej pracy czerpał z wielu niedostępnych dziś źródeł historycznych. Korzystał także z ustnych relacji osób uczestniczących w najważniejszych wydarzeniach wieku piętnastego np. Przy opisywaniu bitwy pod Grunwaldem wykorzystał opowieści swego ojca i stryja.

...Podjąłem się przekazać na piśmie roczniki dziejów Polski, a także innych ludów sąsiadujących z Polską, ogarnąwszy rzeczy dokonane zarówno w pokoju, jak i w wojnie, w tym celu, aby wskrzesić i uczcić w pamięci zakrzepłe i śpiące w ciemności popioły ludzkie i by słuchaczom i czytelnikom przedstawić ich czyny; nie z zaufania w siły własnego umysłu (jest on bowiem ubogi i lichy, a do opracowania tego dzieła, w którym można rozsławić i upiększyć nadzwyczajne czyny i rewelacyjne zwycięstwa bohaterów, jest zbyt ociężały i niewystarczający) ani, aby przewyższyć sztuką pisarską proste stare opowieści, lecz dlatego, ponieważ boleję,niemało przesławnych, godnych poznania dzieł, tak czasów przeszłych, jak i naszych, idzie w wieczną niepamięć.

JAN DŁUGOSZ


Jan Długosz (1415–1480) nazywany jest „ojcem polskiej historiografii". Był kanonikiem krakowskim, sekretarzem Zbigniewa Oleśnickiego, potem współpracownikiem króla Kazimierza Jagiellończyka i wychowawcą jego synów. Stworzył m.in. Kroniki czyli roczniki popularnego Królestwa Polskiego i Banderia prutenorum, w którym zamieścił wizerunki chorągwi zdobytych na Krzyżakach w czasie bitwy pod Grunwaldem.

Podtytuł: Księga 12 1462-1480
ISBN: 9788301160784
Kod paskowy: 9788301160784
Autorzy: Długosz Jan
Wydanie: 2
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 20411
Miejscowość: Warszawa
liczba stron: 512
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.5x24.0cm
Głębokość (mm): 25
Waga: 0.86
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.