Menu

Samodzierżawie a rozwój gospodarczy Królestwa Polskiego w ujęciu Jana Gottlieba Blocha (opr. broszurowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788381426138 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Andrzej Pieczewski 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 
  • Ilość stron 304 
  • Rok wydania 2019 

Opis

W historiografii polskiej Jan Gottlieb Bloch (1836-1902) występuje jako wybitny przedstawiciel burżuazji ziem zaboru rosyjskiego. Prezentowany jest z reguły jako finansista i budowniczy kolei żelaznych i autor nowoczesnej koncepcji pacyfizmu opartego na argumentach ekonomicznych. Niemal w ogóle nie są natomiast znane jego liczne opracowania na tematy ekonomiczne. Stwarzając pod wpływem i w duchu tzw. Niemieckiej szkoły historycznej, Bloch analizował rzeczywistość gospodarczą carskiej Rosji, a także ziem polskich znajdujących się pod zaborem rosyjskim. Podczas swych badań zauważył związek pomiędzy rozwojem gospodarczym a panującym w Imperium Rosyjskim skrajnie autorytarnym ustrojem politycznym - samodzierżawiem.
Autor monografii przedstawia twórczość ekonomiczną Jana Gottlieba Blocha, a także konfrontuje jego wnioski z poglądami współczesnych ekonomistów i historyków gospodarczych na temat wpływu rosyjskiego autorytaryzmu na rozwój gospodarczy Królestwa Polskiego.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.